• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(30)/2017, dodano 19 kwietnia 2018.

XXIII Zwyczajne Zebranie Delegatów SSP „Iustitia”

Deklaracja

XXIII Zwyczajnego Zebrania
Delegatów SSP „Iustitia”

9–11.2.2018 r.

Do celów statutowych Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” należy dbanie o fundamenty państwa prawa, a także rozwój demokracji, upowszechnianie i ochrona praw oraz swobód obywatelskich.

Stowarzyszenie sprzeciwia się rozwiązaniom przyjętym w ustawach z 12.7.2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, a także z 8.12.2017 r. o Sądzie Najwyższym oraz o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, które zmierzają do upolitycznienia sądów, likwidacji wpływu sędziów na powoływanie prezesów sądów, osłabienia prawa sędziów do obrony w postępowaniu dyscyplinarnym oraz całkowitej dominacji Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego nad sądami powszechnymi.

Stowarzyszenie wyraża stanowczy sprzeciw wobec podważania autorytetu organów władzy sądowniczej i niszczenia wizerunku sędziów w ramach nierzetelnej kampanii „Sprawiedliwe sądy” sfinansowanej ze środków Polskiej Fundacji Narodowej.

Działania podjęte przez władzę polityczną uderzają w filary ładu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Manipulowanie składem Trybunału Konstytucyjnego, uchwalenie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, które mogą doprowadzić do przerwania kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, wygaszenie kadencji Krajowej Rady Sądownictwa oraz wprowadzenie procedury powoływania członków Rady z dominującym udziałem czynnika politycznego, to działania obce kulturze prawnej państw demokratycznych.

Prowadzi to do destrukcji mechanizmów współpracy oraz równowagi trzech konstytucyjnie wyodrębnionych władz.

Stowarzyszenie apeluje do całego środowiska sędziowskiego o jedność i solidarność w imię zasad demokratycznego państwa prawa.

Stowarzyszenie wskazuje, że przy wykonywaniu obowiązków zawodowych, jak i w przestrzeni publicznej, członkowie Stowarzyszenia powinni mieć na względzie wartości i cele odzwierciedlone w jego statucie. Jedną z tych wartości jest pluralizm i przekonanie, że możliwe są różne wizje sądownictwa, a rzeczą cenną dla środowiska sędziowskiego jest dialog. Są jednak wartości nadrzędne, których przestrzeganie jest warunkiem wspólnego działania w Stowarzyszeniu opartym na zasadzie dobrowolności. Wartości te to niezależność sądów i niezawisłość sędziów, będące gwarancjami konstytucyjnego prawa do sądu.

Stowarzyszenie potępia zajmowanie stanowisk po odwołanych w toku kadencji prezesach i wiceprezesach sądów oraz udział w organach tworzonych z naruszeniem ich konstytucyjnych ram działania.

Stowarzyszenie deklaruje wsparcie dla tych sędziów, którzy będą przedmiotem szykan i innych negatywnych działań ze strony władzy politycznej oraz podporządkowanych Ministrowi Sprawiedliwości organów administracji sądowej, w związku z ich aktywnością w obronie ww. wartości, zwłaszcza w postaci sprzeciwu wobec arbitralnych, niemerytorycznych i nietransparentnych decyzji personalnych.

Ufamy w sędziowską prawość i ­altruizm. Ufamy w zdolność dochowania wierności wartościom, które stanowią credo każdego sędziego, wyznaczają sens naszej pracy i istotę złożonego przez nas ślubowania.

Strona 2 z 3123