• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(36)/2019, dodano 28 sierpnia 2019.

II Kongres Prawników Polskich 1.6.2019 r. w Poznaniu

Przedstawiamy relację z II Kongresu Prawników Polskich, który odbył się 1.6.2019 r. w Poznaniu. Kongres zorganizowali: Krajowa Rada Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka i Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. W Kongresie wzięło udział około 700 przedstawicieli zawodów prawniczych, w tym prokuratorzy ze Stowarzyszenia „Lex Super Omnia”. W czasie pierwszego panelu „Nie ma wolności bez niezależności” rozważano kwestie związane z niezależnością sądów oraz niezawisłością sędziów, a także przedstawiono wyniki prac Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, powołanej w czasie I Kongresu Prawników Polskich w Katowicach (20.5.2017 r.). Druga część zatytułowana „Prawo do sądu oraz niezależność prawników” dotyczyła m.in. projektowanych zmian w Kodeksie postępowania cywilnego oraz znaczenia tajemnic zawodowych adwokatów i radców prawnych. W części trzeciej pt. „Przeciwdziałanie mowie nienawiści” omawiano niezwykle niepokojące zjawisko mowy nienawiści w naszym kraju. Przedstawiono również rozwiązania, które mogłyby tę sytuację zmienić. II Kongres Prawników Polskich zakończył się przyjęciem uchwały nawiązującej do tematów poruszanych w czasie Kongresu.

Przemówienie inauguracyjne Prezesa SSP „Iustitia” prof. Krystiana Markiewicza

Szanowni Państwo,
Po co i dla kogo ten Kongres? – te pytania słyszałem ostatnio wiele razy i być może i Państwo sobie je zadają.
Moja odpowiedź na pierwszą część jest prosta – bo takie są aktualne potrzeby.
A co to jest za potrzeba? Pytają dociekliwi.
I tu odpowiadam: potrzeba nam otwartości, współpracy i jedności.
W jakim celu? Można drążyć to dalej…

Ale Ci, którzy widzieli powyborczą mapę Polski, mają odpowiedź. Polskę trawią obecnie ogromne polityczne podziały, a my potrzebujemy spoiwa. Badania Global Advisor 2017 pokazały, że jesteśmy najbardziej podzielonym społeczeństwem na świecie! I pewnie długo utrzymamy pozycję lidera… Chyba w jednej tylko kwestii Polacy nie są podzieleni…, że jesteśmy podzieleni.
Ale to nie ludzie chcą się dzielić przez politykę! To politycy chcą dzielić ludzi. Próbując również wmieszać w to wszystko prawników albo też próbując podzielić prawnicze środowisko.
Dlatego chcemy wyraźnie podkreślić: prawo jest jedno, a wszyscy polscy prawnicy są od tego, aby go przestrzegać i egzekwować, a także współpracować w zakresie obrony praworządności.
Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, jednocześnie wszyscy nosimy barwy biało-czerwone.
Adwokaci powinni bronić swoich klientów niezależnie od tego, na kogo ich klient głosował, a sędziowie wydawać wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, bo na piersi mają łańcuch z orłem, a nie logiem tej czy innej partii.
Nas nie interesuje, czy ktoś mieszka na wsi, czy w mieście, na Podkarpaciu, czy na Pomorzu, ogląda TVP, czy TVN, ma lat 20, czy 90, jest księdzem, radnym, nauczycielem czy emerytem.
Nas nawet nie interesuje to, że są tacy, którzy nie chcą stanąć przed sądem, ale załatwić wyrok u posła i oszukać swoją żonę układami z politykiem. Ta propozycja jest dla Was.
To samo kieruję do polityków. Chcecie załatwiać wyroki u siebie w gabinetach? Chcecie decydować, kto ma oddać pieniądze sąsiadowi, a kto nie i która żona dostanie alimenty? Chcecie mieć „swoich” sędziów…? Ta propozycja jest dla Was i dobrze wiem, że na to liczycie!
Nie korzystamy z takich podziałów podczas stosowania prawa.
I z tego wynika również bardzo konkretny wniosek: prawo, a zwłaszcza Konstytucja, powinno jednoczyć ludzi, bo jest fundamentem, na którym opiera się nasze Państwo.
Jeśli ono zacznie kruszeć, możemy pogrążyć się w kompletnym chaosie.
Drodzy Państwo!
Nie sądziłem, że przyjdą czasy, kiedy trzeba będzie o tym przypominać. Ale musimy sobie powiedzieć szczerze, że najwyraźniej za mało mówiliśmy o roli praworządności i niezależności wymiaru sprawiedliwości, przyjmując założenie, że są to tzw. oczywiste oczywistości.
Dlatego my w ramach SSP „Iustitia” zaczęliśmy wychodzić do ludzi, rozmawiać, dyskutować, przełamując bariery i stereotypy. I tu nie chodzi tylko o tzw. łańcuchy światła gromadzące setki tysięcy ludzi, ale również spotkania w ramach kafejek prawnych, akcje edukacyjne w szkołach, a nawet na festiwalach rockowych czy na Targach Książki w Warszawie.
Tak proszę Państwa, wielu sędziów poświeciło ubiegły weekend nie z książką na kanapie, ale na stoisku między książkami, dyskutując i tłumacząc zapisy Konstytucji, ale głównie odbierając mnóstwo podziękowań za swoją niezłomną postawę.

Strona 1 z 1112345...10...Ostatnia »