• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3(33)/2018, dodano 16 stycznia 2019.

„Teraz My, jutro Wy”. Wesprzyj przesłuchiwanych sędziów!

W dniach 20–21.9.2018 r. odbyły się przesłuchania przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego sędziów znanych z obrony niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Wszczęcie postępowania wobec sędziów znanych z obrony niezależności sądów trzeba traktować poważnie. Niebawem zacznie działać Izba Dyscyplinarna w SN, która jest obsadzona w większości przez osoby bliskie PiS lub bliskie obecnemu ministrowi sprawiedliwości. Partia rządząca nie ukrywa, że Izba ma pomóc w usuwaniu z zawodu sędziów, których działania im się nie podobają. Krystian Markiewicz, Bartłomiej Przymusiński i Igor Tuleya mają się tłumaczyć z występów w mediach, podczas których krytykowali nową KRS. Wezwania i groźba dyscyplinarek to knebel, który ma uciszyć sędziów krytycznych wobec „reform” Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Sędzia Ewa Maciejewska zaś ma się tłumaczyć z zadanego pytania prejudycjalnego.

W tych dniach wielu z nas było przed siedzibą KRS, aby wyrazić wsparcie dla naszych koleżanek i kolegów, a także dać wyraz oburzeniu wobec takiego traktowania niezawisłych sędziów.

Kochani, obawiamy się, że obecne działania zastępców rzecznika dyscyplinarnego podejmowane nie tylko wobec wyżej wymienionych, ale także wobec Moniki Frąckowiak, Olimpii Barańskiej-Małuszek czy Arkadiusza Krupy mogą stanowić jedynie wstęp do znacznie poważniejszych działań, mających na celu ukrócenie krytyki obecnych „reform” sądownictwa. Jedyne, co możemy temu przeciwstawić, to jeszcze silniejsze więzy przyjaźni, lojalności i solidar­ności.

Wiemy jak ciężka jest nasza praca, z iloma problemami i przeciwnościami borykamy się na co dzień i jak ograniczony jest nasz czas. Mamy więc świadomość, że nie każdy może w pełni włączyć się w aktywną działalność Stowarzyszenia. Są jednak takie chwile, kiedy nie powinno się i nie można stać z boku. Czasami naprawdę nie potrzeba wiele. Jeśli nie możecie brać udziału w każdej akcji Stowarzyszenia, bądźcie razem w Waszych Sądach, dbajcie o łączące Was relacje. Okazujcie sobie nawzajem wsparcie i solidarność. Być może także w Waszym życiu nadejdzie taki moment, kiedy trzeba wybrać między tym co łatwe, a tym co słuszne. Wtedy znajdziecie wsparcie nie w funkcjach, stanowiskach i u możnych protektorów, lecz w rodzinie, wśród przyjaciół, koleżanek czy kolegów z pokoju lub piętra.

Wszyscy jesteśmy Sędziami Rzeczpospolitej Polskiej, wszyscy składaliśmy to samo ślubowanie, wszyscy przeszliśmy razem ten sam trud, aby dostąpić zaszczytu nominacji sędziowskiej. Bądźmy więc razem, solidarni i nikogo nie zostawiajmy samemu sobie.

IS