• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(44)/2021, dodano 25 sierpnia 2021.

23 maja – Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Upamiętnia rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy Policji, zamordowanych 23.5.1992 r. przez sycylijską mafię. „Tchórz umiera kilka razy dziennie, człowiek odważny tylko raz w życiu” – zwykł mawiać sędzia G. Falcone, który wydał wojnę organizacji przestępczej Cosa Nostra.

W tym szczególnym dniu odbyły się na trzy wydarzenia! Dwa on-line na naszej stronie Facebook i jedno w Reset Radio Obywatelski.

O godz. 16.30 miała miejsce Rozmowa z prokuratorem Dariuszem Kornelukiem. Prowadził on pierwsze w Polsce sprawy z udziałem świadków koronnych. „Świadek koronny – prokuratura a przestępczość zorganizowana w realiach polskiego wymiaru sprawiedliwości”. Spotkanie prowadzone było przez sędziego Igora Tuleyę ze SSP „Iustitia”.

O godz. 18.00 odbyła się Rozmowa z Tadeuszem Porębskim, którą przeprowadziła sędzia Katarzyna Wróbel-Zumbrzycka ze SSP „Iustitia”, o znakomitej, emocjonującej książce opowiadającą historię sędziego Giovanniego Falcone.

Zaś o godz. 21.00 PRAWOTEKA w Radiu Reset Obywatelski – spotkanie z wyjątkowym gościem – fotografem Piotrem Wójcikiem, autorem multimedialnej wystawy Sprawiedliwość. Rozmowę poprowadziły: Jolanta Jeżewska, Monika Ciemięga i Marta Kożuchowska-Warywoda. Samą wystawę można obejrzeć w Pracowni Duży Pokój w Warszawie przy ul. Wareckiej 4/6.

IS