• Sądy za granicą
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3-4(54)/2024, dodano 11 maja 2025.

Oświadczenie Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów w sprawie Bułgarii

pobierz pdf

Po rozpatrzeniu w dniu 18.10.2024 r. na posiedzeniu w Kapsztadzie Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ) wyraża poważne zaniepokojenie faktem, że Najwyższa Rada Sądownictwa Bułgarii do tej pory nie uwzględniła jeszcze warunków wyrażonych w oświadczeniu wydanym przez EAJ na posiedzeniu w dniu 2.6.2023 r. w Atenach. W oświadczeniu tym EAJ podkreśliło potrzebę wprowadzenia bezpiecznego i przejrzystego elektronicznego systemu głosowania przed kolejnymi wyborami sędziów do tego organu. W oświadczeniu tym EAJ, po odnotowaniu niedociągnięć w elektronicznym systemie głosowania, podkreśliło potrzebę wprowadzenia bezpiecznego i przejrzystego elektronicznego systemu głosowania przed kolejnymi wyborami sędziowskich członków Rady.

EAJ rozumie, że po niepowodzeniu reformy konstytucyjnej z 2023 r., która przewidywała, że większość członków Najwyższej Rady Sądownictwa będą stanowić sędziowie wybierani przez swoich sędziów, nowa tura wyborów do Rady jest w toku i jest przygotowywana. Jest zatem wysoce niepokojące, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa i integralności elektronicznego systemu głosowania nie zostały ani zbadane, ani naprawione.

Co więcej, jak rozumie EAJ, od czasu wydania w Atenach oświadczenia w tej sprawie, w Najwyższej Radzie Sądownictwa nie odbyła się żadna debata na ten temat.

W związku z tym EAJ wzywa Najwyższą Radę Sądownictwa do pilnej aktualizacji elektronicznego systemu głosowania w ramach otwartej i przejrzystej procedury, umożliwiającej niezależną kontrolę, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i integralności każdego systemu wykorzystywanego do głosowania przez sędziów. EAJ zwraca się również do Rady, aby nie przeprowadzała żadnych wyborów przed pełnym wdrożeniem systemu, który okaże się niezawodny, bezpieczny i zdolny do zapewnienia tajności głosowania.

EAJ zachęca również Komisję Europejską, która nadal nadzoruje kilka projektów korzystających z finansowania UE, do zbadania tej sprawy i podjęcia szybkich działań zgodnie z art. 19 ust. 1 zd. 2 TUE w celu zapewnienia skutecznego elektronicznego procesu głosowania, który da sędziom pewność, że ich głos nie zostanie zmanipulowany ani ujawniony innym osobom bez ich zgody.

EAJ oczekuje, że Komisja Europejska jako strażnik traktatów zastosuje wszelkie niezbędne środki, jeśli odpowiednia reforma systemu głosowania w opisany sposób nie zostanie przyjęta i wdrożona bez dalszej zwłoki.