• Varia
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(24)/2016, dodano 30 sierpnia 2016.

Korea Południowa 2016

Dariusz Drajewicz
(inne teksty tego autora)

Sannakji

W słynnym obrazie „Oldboy” (2003) Parka Chan-wooka Choi Min-sik, grający Oh Dae-su, zjada żywą ośmiornicę. W rzeczywistości na planie aktor zjadł ich kilka. Macki ­ośmiornicy mogą przykleić się do przełyku, powodując uduszenie. Stąd przed zjedzeniem należy kawałki ośmiornicy zamoczyć w oleju. Pomimo to dochodzi do wypadków śmiertelnych. Jednak Koreańczycy lubią te zwierzęta. Cięte podawane na talerzu nadal się wiją. Można też je jadać w całości, nawet jako przekąski do soju.

Soju

Soju na pierwszy rzut oka przypomina napój dla dzieci. Kolorowe butelki z rysunkami owoców lub kwiatów. Wszędzie tego pełno. Najtańsze kosztuje około 1500 wonów, czyli jakieś 5 zł. W nocnym kiosku, a w Korei znaleźć je można na każdym rogu ulicy, kupuję kilka butelek o kolorze fuksji, malachitu i cytryny. Wygląda to na zestaw zabawek. Sprzedawca mnie ostrzega, pokazując różne gesty, z których wynika, że po spożyciu może mi się kręcić w głowie. Soju to najlepiej sprzedający się na świecie napój alkoholowy. U nas kompletnie nieznany. Zawiera do 45% alkoholu, chociaż zazwyczaj spotyka się soju z 20% zawartością etanolu. Ma smak wódki i jest produkowany głównie na bazie ryżu. Globalna sprzedaż tego napoju w 2013 r. wyniosła dwa razy więcej niż wódki Smirnoff1.

Seongsan Ilchulbong

W Korei Południowej panuje klimat umiarkowany ciepły, natomiast południowe krańce to klimat podzwrotnikowy. Najdalej na południe wysunięta jest wyspa Jeju. Dawniej zwana Wyspą Barbarzyńców z tajemniczymi posągami kamiennych „dziadów”, pilnujących wejścia do osad. Na Jeju znajduje się najwyższy szczyt Korei – wulkan Halla-san, ale nie wygląda tak imponująco, jak Seongsan Ilchulbong. Kiedy świeci słońce, Seongsan Ilchulbong to soczyście zielony krater okolony stalową skałą, wyłaniającą się z turkusowego morza, ale kiedy pojawia się mgła, Seongsan Ilchulbong otoczony mlecznym i wilgotnym dymem, przypomina błądzący kadłub gigantycznego statku.

Samsung

W Seulu oglądam Samsunga SM7. Tego modelu jeszcze nie ma w Polsce. Czarny, hymniczny, aerodynamiczny. Jeszcze w latach 50. XX w. Samsung produkował cukier, a później sprzedawał polisy ubezpieczeniowe. Już w latach 90. XX w. stał się liderem produkcji podzespołów elektronicznych. Następnie zbudował Zachodnią Wieżę Petronas Towers, później Burdż Kalifę w Dubaju. Teraz to największy południowokoreański czebol, który wytwarza wszystko i wydaje się być w wielu sferach technologicznie bezkonkurencyjny.

Silla

Podczas czerwcowego święta narodowego w Gyeongju, kolebce starożytnego państwa Silla, które w VII w. zjednoczyło koreańskie ziemie, jest tłoczno, ale nie widać rasy białej. Tylko około 8%  odwiedzających dawną Sillę to Europejczycy. Korea Południowa – w przeciwieństwie do sąsiadującej z nią KRLD – nie budzi u nas szczególnego zainteresowania turystycznego. Jest kierunkiem odrzucanym, a mnie właśnie przyciągają takie miejsca2.


Seongsan Ilchulbong

* Autor jest sędzią Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie (do jego niezawodowych zainteresowań należą podróże poza kontynent europejski; przebywał w: Afganistanie, Argentynie, Armenii, Australii, Azerbejdżanie, Boliwii, Brazylii, Chinach, Chile, Egipcie, Etiopii, Gambii, Gruzji, Gwatemali, Hongkongu, Indiach, Indonezji, Iranie, Izraelu, Jordanii, Japonii, Kambodży, Kenii, Kirgistanie, Korei Południowej, Kuwejcie, Libanie, Makao, Malezji, Maroku, Meksyku, Nepalu, Omanie, Palestynie, Papui Nowej Gwinei, Paragwaju, Peru, Senegalu, Singapurze, Tajlandii, Tanzanii, Timorze Wschodnim, Tadżykistanie, Tunezji, Turcji, Urugwaju, Uzbekistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Kubie, Tajwanie i Zanzibarze).

1 Jinro Soju – the world leader, The Whiskey Exchange. Retrieved December 14, 2015.

2 W tekście głównym w zakresie dotyczącym danych historycznych, statystycznych i geograficznych wykorzystano informacje pochodzące z następujących źródeł: Facts about Korea (brak informacji o autorze), Seul 2009; Wielki Encyklopedyczny Atlas Świata. T. 7, pod red. B. Kaczorowskiego, Warszawa 2005.