- Sprawy bieżące
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3(21)/2015, dodano 27 grudnia 2015.
Apel w sprawie Turcji
Na temat sytuacji w tureckim wymiarze sprawiedliwości Stowarzyszenie „Iustitia” wypowiadało się ostatnio kilkakrotnie. Uchwały w tej sprawie podejmowały także międzynarodowe organizacje sędziowskie, Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i MEDEL. Teraz jednak represje tureckich władz dotknęły tych, którzy upominali się o zachowanie demokratycznych standardów, tj. tureckie stowarzyszenie sędziów i prokuratorów YARSAV.
Murat Arslan, sędzia Sądu Konstytucyjnego Republiki Turcji, kierujący od lat stowarzyszeniem YARSAV i piętnujący naruszenia zasad demokracji i praworządności, został usunięty ze stanowiska sędziowskiego. Zastraszani są także inni członkowie YARSAV: pomijani są przy awansach, represjonowani dyscyplinarnie i poddawani szykanom – z przenoszeniem w odległe części kraju na czele. Jednocześnie władze Turcji powołały „nowe i niezależne” stowarzyszenie sędziów, deklarujące poparcie dla wszystkich decyzji władz politycznych.
Dlatego Stowarzyszenie „Iustitia” wystosowało apel do władz tureckich, w którym domaga się: zwolnienia przetrzymywanych w areszcie sędziów Mustafy Basara i Metina Özcelika; zaprzestania wspierania zależnego od władz Stowarzyszenia Jedności w Wymiarze Sprawiedliwości; zaprzestania ataków na YARSAV i przywrócenia jego prezesa Murata Arslana na stanowisko sędziego Sądu Konstytucyjnego Republiki Turcji.
Sprawą sędziów Tureckich zajmowały się także organizacje międzynarodowe: Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i Stowarzyszenie MEDEL. Szczegóły na stronie internetowej „Iustitii”.