• Prawo ustrojowe
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(4)/2011, dodano 31 grudnia 2011.

Dokąd zmierzamy?

Jacek Przygucki
(inne teksty tego autora)

[hidepost=1]

Cel działań

Rozumiem przez to podejmowanie działań mających doprowadzić do zmian, które przyniosą następujące efekty:

1) zewnętrzne

  • każdy sędzia będzie mieć właściwą rangę ustrojową, doceniana będzie jego rola, jako organu państwa – trzeciej władzy, sądy i sędziowie będą naprawdę niezależni i niezawiśli (nie tylko z nazwy);
  • każdy sędzia będzie mieć zapewnione odpowiednie warunki do pełnienia swojej roli, czyli właściwe warunki pracy i godziwe wynagrodzenie;
  • sędziami poszczególnych szczebli oraz funkcyjnymi zostawać będą osoby rzeczywiście predestynowane do pełnienia tej roli;
  • powstanie kompleksowy i sensowny model samorządu sędziowskiego, który przejmie na siebie rolę instytucjonalnego strażnika tych wartości;

2) wewnętrzne

  • nastąpi polepszenie komunikacji międzyoddziałowej oraz pomiędzy oddziałami a zarządem głównym;
  • nastąpi polepszenie sprawności organizacyjnej;
  • nastąpi większa niż dotychczas aktywizacja działań członków stowarzyszenia.

[/hidepost]