- Prawo ustrojowe
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(4)/2011, dodano 31 grudnia 2011.
Dokąd zmierzamy?
Jacek Przygucki
(inne teksty tego autora)
[hidepost=1]
Strategia, czyli kierunki działań
Osiągnięcie powyżej określonych celów wymaga podjęcia działań takich jak:
1) zewnętrzne
- prace organiczne: przygotowanie własnych pomysłów, koncepcji, które będziemy przedstawiać w mediach, Kwartalniku „Iustitia”, na konferencjach, zarówno organizowanych przez stowarzyszenie, jak i poprzez uczestnictwo w innych wydarzeniach;
- szukanie sprzymierzeńców dla naszych pomysłów, zarówno w organizacjach prawników – radców, adwokatów, asystentów, referendarzy, prokuratorów, a być może stworzenie wspólnej platformy koordynującej działania, zarówno wśród polityków oraz organizacji pozarządowych (HFPC i Fundacja im. Batorego) oraz organów państwowych (Prezydent RP, KRS, SN, RPO);
- działania medialne: działania zmierzające do edukowania społeczeństwa o roli sądownictwa, jego problemach, realiach pracy, możliwościach (także tych niewykorzystywanych) barierach i ograniczeniach, zaletach i wadach różnych rozwiązań; ponadto w ramach tego kierunku mogą być propagowane zmiany ustawodawcze mające na celu usprawnienie pracy sądów, ułatwienie pracy sędziów; uświadamianie, że sędziowie nie kojarzą się tylko z „wyjątkowymi przywilejami” lub protestami, monitorowanie publikacji i doniesień medialnych o sądownictwie, dążenie do zmiany wizerunku sędziów i sądownictwa w oczach społeczeństwa;
- działania w ewnątrzsądowe: starania, by członkami zgromadzeń, kolegiów, osobami funkcyjnymi, zostawały osoby predestynowane, w tym członkowie SSP „Iustitia”, którzy również w sądach będą propagować cele stowarzyszenia;
- odcinek samorządowy:
działania zmierzające do opracowania takiego modelu instytucji samorządu, który będzie przeciwwagą do władzy MS nad sędziami, pozwoli na wejście do zawodu i awanse właściwych osób, dalsze działania w tym obszarze polegałyby na promowaniu nowego modelu samorządności, a wcześniej:
– wykonanie opracowania samorząd sędziowski w innych krajach;
– zebranie i analiza dotychczasowych publikacji na temat samorządu;
– zebranie orzecznictwa dotyczącego samorządu;
– szukanie sojuszników idei samorządu i kreowanie nowych wśród sędziów i podmiotów zewnętrznych;- monitoring
– monitorowanie budżetu państwa w dziale sądownictwo;
– monitorowanie wynagrodzeń sędziów w Polsce i winnych krajach;
– promowanie w komisjach parlamentu i innych forach decyzyjnych ustrojowego rozumienia kwestii wynagrodzeń sędziowskich;
– monitorowanie wydawania przez MS środków na sądownictwo;- współpraca międzynarodowa: inicjowanie i kontynuowanie współpracy z organizacjami sędziowskimi winnych krajach, wymiana doświadczeń, uzyskiwanie dodatkowego wsparcia dla naszych celów;
- sposób tworzenia prawa: trzeba wypracować reguły dobrej legislacji, której elementem powinien być aktywny i regularny udział praktyków, w tym sędziów;
- współpraca ze środowiskiem naukowym, w tym studenckim;
2) wewnętrzne
- usprawnienie organizacyjne zarządu głównego poprzez nowe rozdzielenie zadań między członków zarządu, rozgraniczenie kompetencji między prezesa a wiceprezesa ds. organizacyjnych oraz trzeciego wiceprezesa, ścisłe planowanie zadań ze wskazaniem terminów i osoby odpowiedzialnej;
- wymiana informacji: poprawienie strony internetowej „Iustitii”, komunikacji między członkami zarządu oraz między zarządem a oddziałami oraz członkami „Iustitii”, aktualizacja bazy danych, w tym stworzenie osoby łącznika (niekoniecznie prezes oddziału) do szybkiej wymiany informacji poza oddział oraz przekazującej informacje do członków oddziału;
- spotkania zarządu głównego z przedstawicielami oddziałów, co najmniej raz w roku;
- organizacja wspólnych działań, na szczeblu krajowym przy współpracy oddziałów;
- integracja środowiska – organizacja wspólnych szkoleń oraz imprez o charakterze towarzyskim;
- pozyskiwanie nowych członków i sympatyków;
- poprawa identyfikacji członków stowarzyszenia z jego programem i działaniami;
- zwiększenie atrakcyjności stowarzyszenia dla obecnych i nowych członków (warto rozważyć m.in. wprowadzenie form samopomocy w sytuacjach losowych, stworzenie ogólnopolskiej sieci wsparcia psychologicznego dla sędziów, stworzenie jednostki naukowo-badawczej zajmującej się m.in. analizą orzecznictwa sądów powszechnych);
- pozyskiwaniu dodatkowych środków (np. w ramach programów społecznych Unii Europejskiej) na działalność stowarzyszenia (pozwoliłoby to m.in. na wzmocnienie akcji szkoleniowej i prowadzenie działań w zakresie edukacji prawnej społeczeństwa.