• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(52)/2023, dodano 20 maja 2024.

Dzień Edukacji Prawnej

W dniu 15.3.2024 r. po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Edukacji Prawnej będący zwieńczeniem całorocznej akcji edukacyjnej prowadzonej przez SSP „Iustitia” i jej partnerów.

Celem tego ogólnopolskiego wydarzenia jest promocja wiedzy prawniczej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, organizatorem Fundacja Edukacji Prawnej ­IUSTITIA, a głównym partnerem wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska.

Dzień Edukacji Prawnej nie mógł odbyć się bez inscenizacji rozpraw. To właśnie ta forma edukacji najpełniej pokazuje dzieciom i młodzieży do czego służy sąd „W tym roku z przyjemnością anonsujemy, że w wielu sądach po dłuższej przerwie pokazowe rozprawy znowu wrócą na sale sądowe. Zauważyliśmy też, co naprawdę cieszy, wzmożone zainteresowanie samych szkół. Co ważne, rozprawy odbędą się w całej Polsce, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu lokalnych oddziałów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” – powiedziała świeżo upieczona Prezeska Fundacji sędzia Katarzyna Orłowska-Mikołajczak.

Do tego na prawo.pl ponownie pojawiła się seria publikacji „Bliżej prawa” z praktycznymi artykułami omawiającymi problemy prawne „z życia wzięte”.

Jednak centralnym wydarzeniem tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej było spotkanie na Wydziale Zarządzania UW dla warszawskich licealistów, w trakcie którego odbyły się wykłady o prawie w dobie AI, spotkanie z adwokatem i radcą prawnym, a także pokazowe rozprawy prowadzone przez sędziów Piotra Gąciarka i Igora Tuleyę1.

1 O dniu Edukacji Prawnej przeczytacie na stronie: https://www.iustitia.pl/4836-dzien-edukacji-prawnej.