• Konferencje i szkolenia
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(24)/2016, dodano 30 sierpnia 2016.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości 2016 – podsumowanie

Michał Kwiatkowski
(inne teksty tego autora)

Dnia 23.5.2016 r. obchodziliśmy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości (#dws16). Podstawową formą uczczenia tego święta była fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów, przedstawicieli zawodów prawniczych.

Dzięki aktywnej postawie Oddziałów Stowarzyszenia, fioletowe wstążki zawisły tego dnia nie tylko na sędziowskich togach, ale również nosili je pracownicy sądów oraz przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Wstążki przybierały różne formy i odcienie fioletu. Dodatkowo zawisły w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, np. na drzwiach pokojów sędziowskich, posągu Temidy, kariatydach Sądu Najwyższego, stronach internetowych. Fioletowy kolor pojawił się również, jako element wystroju budynków sądów, np. w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Kolejnym elementem obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości był wideo czat z Prezesem „Iustitii” Krystianem Markiewiczem, według formuły ask me anything, który odpowiadał na pytania zadawane przez internautów. Były to pytania dotyczące „Iustitii”, zawodu sędziego, jak również pytania zupełnie niezwiązane z tematyką prawną. Wydarzenie było przeprowadzane za pośrednictwem platformy Periscope (pytania można było zadawać za pośrednictwem zwykłego smartfona) i transmitowane na Twitterze.

Na terenie całego kraju zorganizowane zostały dni otwarte sądów, w trakcie których można było obejrzeć je od środka i poznać ich skarby. Dla ułatwienia została przygotowana mapa skarbów sądów oraz plakat, który został udostępniony wszystkim chętnym w celu wykorzystania do promocji wydarzenia. Z tym większą przyjemnością odnotować należy, że w niektórych sądach powstały inne ciekawe formy prezentacji, takie jak wideo prezentacja SR w Jaworze, wideo zaproszenie SR Katowice-Zachód w Katowicach oraz prezentacja zdjęć SR we Wrześni.

Lista sądów, w których zorganizowano dni otwarte: SR w Bytomiu, SR w Białej Podlaskiej, SR w Białymstoku, SR w Chrzanowie, SR w Częstochowie, SO w Elblągu, SR w Jaworze, SO w Krakowie, SR Katowice-Zachód w Katowicach, SR Lublin-Zachód w Lublinie, SR w Miechowie, SR w Olkuszu, SO w Olsztynie, SO w Piotrkowie Trybunalskim, SR Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, SR Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, SR w Raciborzu, SR w Sopocie, SO w Szczecinie, SR w Śremie, SR w Wadowicach, SO w Warszawie, SR we Wrześni.

Poza dniami otwartymi w sądach zostały zorganizowane spotkania i debaty z młodzieżą. Miały one miejsce w SR w Gostyniu, SO we Wrocławiu, SR w Koninie, SR w Rudzie Śląskiej, SR w Nowym Sączu i SO w Nowym Sączu.

Sąd Okręgowy w Gdańsku, we współpracy z SSP „Iustitia” pod patronatem Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych, zorganizował Konferencję „Dzień wymiaru sprawiedliwości 2016 – obywatel a edukacja prawna”.

W Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach miała miejsce premiera Escape the Court – gry wzorowanej na zyskującej coraz większą popularność rozgrywce escape room. Celem Escape the Court było przekonanie uczestników, że jedną z najlepszych dróg do rozwiązywania sporów jest mediacja. W ciągu kilkunastu minut od otwarcia listy zgłoszeń pojawiło się kilkudziesięciu chętnych, z czego możliwość gry dostały 4 osoby z najciekawszym uzasadnieniem ich aplikacji.

Portal http://pokojadwokacki.pl przeprowadził wywiad z Prezesem „Iustitii” Krystianem Markiewiczem dotyczący obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości oraz aktywnie udostępniał nasze treści w mediach społecznościowych. Serdecznie dziękujemy!

Inicjatywę obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości wsparło Koło Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie wraz z Przewodniczącą adw. Joanną Parafianowicz, tego dnia udzielano darmowych porad prawnych.

W związku z tym świętem składane były liczne życzenia, pochodzące m.in. od: I Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf, byłego I Prezesa SN prof. Adama Strzembosza, Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Fundacji Court Watch Polska, Prezesa Stowarzyszenia Zdrowa Praca dr Katarzyny Orlak, ale również od adwokatów (pokojadwokacki.pl), muzyków, dzieci, zuchów i harcerzy. Część z nich można zobaczyć na profilu YT „Iustitii”.

Obchody tego święta były rozpowszechniane za pomocą strony internetowej „Iustitii”, mediów społecznościowych, tj. twittera, facebooka (gdzie poza kontem naszego stowarzyszenia zostało utworzone specjalnie wydarzenie #dws16), kanału Youtube, gazet ogólnopolskich takich jak „Rzeczpospolita”, gazet lokalnych i wydań internetowych, np. gazeta.pl, stacji radiowych.

Zarząd SSP „Iustitia” dziękuje wszystkim osobom, które w jakiejkolwiek formie uczestniczyły w obchodach Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Szczególnie gorąco dziękuje zaś wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania w całej Polsce wydarzeń mających związek z tym świętem.

* Autor jest sędzią Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach.