• Edytorial
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 1(47)/2022, dodano 29 sierpnia 2022.

Edytorial

Tomasz Zawiślak
(inne teksty tego autora)

pobierz pdf

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

Nie wiedzieć kiedy zrobiło się lato… Mam nadzieję, że w tej letniej, wakacyjnej atmosferze chętnie sięgniecie po kolejny numer naszego Kwartalnika.

Tematem tego numeru jest blok tekstów „Prawo na granicy”. Strona prawonagranicy.pl została przygotowana przez prawników: adwokatów, prokuratorów, sędziów, ekspertów Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego – Fundacji oraz pracowników i doktorantów Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stronie tej patronują Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia oraz Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Na stronie umieszczono materiały i opracowania dotyczące prawnych aspektów kryzysu na pograniczu polsko-białoruskim oraz pomocy humanitarnej udzielanej migrantom, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych kwestii. Dziękuję wszystkim osobom, które zgodziły się na wykorzystanie ich tekstów w tym numerze, ale szczególnie sędzi Joannie Hetnarowicz Sikorze.

Nie możecie pominąć wyjątkowego wywiadu z Yavuzem Aydinem, który przeprowadziła sędzia Monika Frąckowiak. Yavuz Aydin jest tureckim sędzią, który musiał uciekać ze swojego kraju przed aresztowaniem. Brał udział w Marszu Tysiąca Tóg, który odbył się 11.1.2020 r. w Warszawie. Jest laureatem Nagrody SSP „Iustitia” za 2021 r. w kategorii prawnik. Przyznawana jest ona osobom, które wyróżniły się działaniami na rzecz propagowania zasad praworządności wśród obywateli oraz obrony praworządności na świecie.

W dziale prawo ustrojowe zamieściliśmy artykuł sędziego Bogdana Jędrysa dotyczący wykonania wyroku ETPCz w sprawie Guðmundur Andri Ástráðsson przeciwko Islandii. Można się przekonać, co znaczy szacunek dla orzeczeń trybunałów europejskich.

Jak zawsze warto zajrzeć do przeglądu wydarzeń.

Wisienką na torcie są zapiski sędziego Grzegorza Kurdziela, który jako wolontariusz pomagał we Wrocławiu uchodźcom z Ukrainy. Dzięki wrażliwości i talentowi Autora powstało wartościowe dzieło literackie.

Dziękuję, że sięgacie po nasz Kwartalnik.

Tomasz Zawiślak

Zastępca Redaktora Naczelnego