• Edytorial
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2-3(48)/2022, dodano 10 stycznia 2023.

Edytorial

Tomasz Zawiślak
(inne teksty tego autora)

pobierz pdf

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

Przed Wami długo oczekiwany numer 2–3 w 2022 r. Mam wielką nadzieję, że po jego lekturze uznacie, iż warto było czekać.

Prawie 3 lata temu w Warszawie odbył się Marsz Tysiąca Tóg. To wydarzenie przejdzie do historii nie tylko polskiego sądownictwa. Stało się ono symbolem solidarności prawników europejskich, w szczególności sędziów, symbolem uniwersalnej walki o praworządność.

Dwa lata po Marszu Tysiąca Tóg odbyło się międzynarodowe webinarium pt. „Marsz Tysiąca Tóg dwa lata później. Suwerenność i praworządność – rola sądów po pandemii COVID-19”. Jego zapis stał się tematem tego numeru. Sędzia Katarzyna Gajda-Roszczynialska otwierające webinarium rozpoczęła wystąpienie od trzech obrazów, które są charakterystyczne dla ostatnich lat. Te przesuwające się obrazy to po kolei: Marsz Tysiąca Tóg, pandemia COVID-19, a ostatnio wojna na Ukrainie. I dodała: „Możemy scharakteryzować je trzema słowami: solidarność, pandemia i wojna”.

Tak właśnie jest: żyjemy w rzeczywistości postpandemicznej i wojennej. Cały czas trwa też nasza walka o praworządność.

W dziale „Prawo ustrojowe” publikujemy dwa bardzo ważne artykuły, dotyczące mniej lub bardziej bezpośrednio powyższych kwestii. Prof. Ewa Łętowska zajęła się niezwykle złożonym zagadnieniem zaufania społecznego do ­sędziów i sądów oraz roli jaką w budowaniu tego zaufania odgrywa niezawisłość sędziowska. Ta sama niezawisłość, która jest jednym z fundamentów praworządności. Z kolei sędzia Krystian Markiewicz poddał analizie rolę sądów w przestrzeganiu prawa do rzetelnego procesu w postpandemicznej rzeczywistości. Dobrym uzupełnieniem tego tekstu jest sprawozdanie z międzynarodowej konferencji „Wpływ pandemii COVID-19 na wymiar sprawiedliwości. Studium przypadku i sugerowane rozwiązania” autorstwa Sary Janoszka.

Uwadze Koleżanek i Kolegów zajmujących się postępowaniem egzekucyjnym (choć nie tylko) polecam także krótki, ale ważny z praktycznego punktu widzenia, tekst Jacka Wydzierzeckiego dotyczący zwolnienia ZUS od opłat egzekucyjnych.

Dziękuję, że sięgacie po nasz Kwartalnik.

Tomasz Zawiślak

Zastępca Redaktora Naczelnego