• Edytorial
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3(51)/2023, dodano 11 lutego 2024.

Edytorial

Tomasz Zawiślak
(inne teksty tego autora)

pobierz pdf
Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

za nami osiem trudnych lat: dla środowiska sędziowskiego, dla Stowarzyszenia, dla Kwartalnika. Przetrwaliśmy to i idziemy dalej.

Prezes Krystian Markiewicz w tekście otwierającym numer nawiązał do tego co było, ale przede wszystkim wskazał, co nas czeka. Są tam podziękowania za lata walki. Najważniejsze jest jednak przypomnienie priorytetów „Iustitii”, oczekiwań oraz zasad współpracy pomiędzy poszczególnymi władzami. To swoiste credo i przyrzeczenie.

Nasza praca się nie kończy. Owocem tej pracy był III Kongres Prawników Polskich w Gdańsku. Zostały na nim przedstawione projekty ustaw, które mają pozwolić na zbudowanie nowoczesnego sądownictwa.

Do jednego z tych projektów nawiązuje artykuł Krzysztofa Dziedzica, poświęcony nadzorowi nad sądami powszechnymi. Bardzo nas cieszy ten głos (dodajmy, że częściowo krytyczny wobec propozycji Stowarzyszenia). Merytoryczna dyskusja w sprawie naszych projektów jest bardzo potrzebna.

Na Kongresie prokuratorzy ze Stowarzyszenia Lex Super Omnia przedstawili swój projekt ustawy o prokuraturze. W tym kontekście warto sięgnąć do tekstu Krystyny Patory przedstawiającego autorskie spojrzenie na prokuraturę.

Sądy potrzebują dobrze funkcjonującego systemu opiniowania. Każdy sędzia wie, że to właśnie problemy z biegłymi, ich niedostępność, czas oczekiwania na opinie prowadzą do naruszenia konstytucyjnego prawa do sądu. Dlatego warto wsłuchiwać się w to, co mówią biegli. Nasze łamy są dla nich otwarte. Tym razem Zbigniew Luty zaprezentował ekspercki punkt widzenia na szacunki i dylematy ekonomiczne w rachunkowości.

W dziale Prawo cywilne znajdziecie glosę Marcina Byczyka do dwóch orzeczeń istotnych z perspektywy barier kosztowych w rozwoju mediacji. Lubimy takie praktyczne teksty, tym bardziej, że ugodowe, pozasądowe rozwiązywanie sporów prawnych jest w wielu krajach sposobem na realne odciążenie sądów. Warto postawić pytanie: Dlaczego nie u nas?

Nie zabrakło miejsca na wypowiedzi naszych zagranicznych przyjaciół. Jednym z nich jest John Morijn. Jego wystąpienie zostało wygłoszone w innej rzeczywistości, ale nie ma tylko waloru historycznego. Jest przypomnieniem zagrożeń, które nie przeminęły bezpowrotnie, ale przede wszystkim apelem o nieustającą odpowiedzialność prawników za praworządność.

Na koniec polecam artykuł sędziego w stanie spoczynku z dalekiego Teksasu. John McClellan Marshall stawia uniwersalne pytanie o wpływ technologii na rzeczywistość. W jego rozważaniach nie zabrakło oczywiście odniesień do sztucznej inteligencji i jej wykorzystania w sądach. Ta przyszłość już nadeszła. Obyśmy tego nie przegapili.

Dziękuję, że sięgacie po nasz Kwartalnik.
Tomasz Zawiślak
Zastępca Redaktora Naczelnego