• Edytorial
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(52)/2023, dodano 20 maja 2024.

Edytorial

Tomasz Zawiślak
(inne teksty tego autora)

pobierz pdf
Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

niniejszym numerem zamykamy 2023 r.

Jak wskazał Prezes Krystian Markiewicz w tzw. wstępniaku, po latach walki o zachowanie fundamentów państwa prawa nadszedł czas budowania, więc najnowszy numer poświęciliśmy planowanemu ustrojowi sądów ­powszechnych.

To nie jest tak, że dopiero teraz zaczęliśmy projektować sądownictwo naszych marzeń. Prace – najpierw ­koncepcyjne w ramach Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, a potem projektowe – trwały od kilku lat. „Iustitia” przygotowała trzy projekty, a nasi społeczni partnerzy trzy kolejne (o TK, o SN i o prokuraturze).

Jednego z naszych projektów dotyczy wywiad z sędzią Marcinem Walasikiem, od niedawna członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów Powszechnych i Prokuratury. Z pierwszej ręki możecie dowiedzieć się m.in. jak wyglądały prace zespołu, co przyświecało autorom projektu i czego w nim zabrakło.

Żeby Wam ułatwić zapoznanie się z obszerną materią projektu nowego Prawa o ustroju sądów powszechnych sędzia Katarzyna Zawiślak przygotowała tabelę zawierającą wybrane rozwiązania w porównaniu z obecną regulacją. Niektóre z projektowanych przepisów nie mają odpowiednika w obowiązującej ustawie.

Do innego z naszych projektów, dotyczącego Krajowej Rady Sądownictwa, odniósł się dr Łukasz Bojarski, były członek Krajowej Rady Sądownictwa i prezes fundacji INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa. To krytyczne, ale bardzo konstruktywne spojrzenie na nasz projekt. Nieustannie zapraszamy do dyskusji na tematy ustrojowe na łamach Kwartalnika.

Z naszego zaproszenia skorzystał – nie pierwszy raz – sędzia Krzysztof Kozłowski, niestrudzony orędownik samorządności sędziowskiej. Przedstawił on autorską, rozwijaną od lat, koncepcję reformy sądownictwa opartą na zupełnie nowym spojrzeniu na samorządność, jako metodę zarządzania sądami.

Ponieważ sporo się dzieje, sędzia Tomasz Klimko i tym razem miał o czym pisać w Przeglądzie wydarzeń. O wielu z nich pewnie słyszeliście, ale niektóre mogły Wam umknąć, dlatego warto zajrzeć do tego działu.

Zapraszam do lektury.

Dziękuję, że sięgacie po nasz Kwartalnik.
Tomasz Zawiślak
Zastępca Redaktora Naczelnego