• Sądy za granicą
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 1(39)/2020, dodano 10 sierpnia 2020.

Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w Rumunii podczas pandemii koronawirusa

Dragoș Călin
(inne teksty tego autora)

III. Przykłady stosowania rozwiązań w czasach koronawirusa

W czasie pandemii sędziowie nie są zwolnieni z działań, wręcz przeciwnie, ciężko pracują nad likwidowaniem opóźnień, sporządzając projekty orzeczeń i uzasadnień. Sędziowie codziennie pracują nad aktami w domach, brakuje tylko regularnych sesji sądowych.

Stowarzyszenie Forum Sędziów Rumuńskich zwróciło się do rumuńskiej Najwyższej Rady Sądownictwa, Ministerstwa Sprawiedliwości, Specjalnej Służby Telekomunikacyjnej i wszystkich sądów o wdrożenie szeroko zakrojonej i szybkiej cyfryzacji sądów rumuńskich.

W dniu 27.3.2020 r. Sąd Apelacyjny w Timișoarze przesłuchał za pośrednictwem WhatsApp podejrzanego o kradzież, prawdopodobnie zainfekowanego koronawirusem, i umieścił go pod kontrolą sądową w szpitalu, aby nie zagrozić bezpieczeństwu osób osadzonych w zakładach karnych i tymczasowo aresztowanych.

Aby dostosować się do środków mających na celu zwalczanie nowej pandemii koronawirusa, wszystkie rozprawy z 30.3.2020 r. dotyczące rozstrzygnięcia apelacji w interesie prawa odbywały się w warunkach wideokonferencji w pomieszczeniach znajdujących się w obu biurach Wysokiego Sądu Kasacyjnego i Sprawiedliwości. System został wdrożony przez specjalistów IT z Sądu Najwyższego i działał bez żadnych problemów technicznych. W dniu 30.3.2020 r. w rozprawach uczestniczyli prezes Wysokiego Sądu Kasacyjnego i Sprawiedliwości, przewodniczący wydziałów oraz ogółem 67 sędziów, członków różnych jednostek sądowych oraz asystenci i przedstawiciele ministerstwa.

 

Functioning of the judicial system in Romania during the coronavirus pandemic

Decree no. 195, issued by the President of Romania Klaus Iohannis, came into force as of 16 March 2020. Under that decree, a state of emergency has been proclaimed throughout the country. It will remain in force for 30 days as of 16 March 2020. The decree lists individual civil rights the exercise of which has been restricted.

 

Key words: judicial system in Romania, Covid-19 pandemic, state of emergency

* Autor jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Bukareszcie, doktorem prawa konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Bukareszcie, współprzewodniczącym Stowarzyszenia Forum Sędziów Rumuńskich.

Strona 2 z 212