• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(49)/2022, dodano 14 kwietnia 2023.

Komisja Europejska skierowała sprawę przeciwko Polsce do TSUE w związku z naruszeniem prawa UE przez Trybunał Konstytucyjny

Komisja Europejska podjęła 15.2.2023 r. decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z naruszeniem prawa UE przez polski Trybunał Konstytucyjny i jego orzecznictwo.
Komisja wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w dniu 22.12.2021 r., wysyłając wezwanie do usunięcia uchybienia. Nastąpiło to po orzeczeniach polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14.7.2021 r. i 7.10.2021 r., w których uznał on przepisy traktatów UE za niezgodne z polską Konstytucją, w sposób wyraźny kwestionując nadrzędność prawa UE. Celem Komisji jest zapewnienie ochrony praw obywateli polskich i umożliwienie im korzystania z dobrodziejstw UE w taki sam sposób, jak wszystkim obywatelom UE. Pierwszeństwo prawa UE zapewnia równe stosowanie prawa UE w całej Unii1.

IS

1 Więcej informacji pod adresem: https://www.iustitia.pl/4637-komisja-europejska-podejmuje-decyzje-o-skierowaniu-sprawy-przeciwko-polsce-do-trybunalu-sprawiedliwosci-unii-europejskiej-w-zwiazku-z-naruszeniem-prawa-ue-przez-polski-trybunal-konstytucyjny.