• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 1(47)/2022, dodano 29 sierpnia 2022.

List stowarzyszeń sędziowskich do KE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Libe w sprawie kluczowych problemów sądownictwa

„Gdy dziś słyszymy z ust polityków, że zmiana nazwy Izby Dyscyplinarnej na Izbę Odpowiedzialności Zawodowej rozwiąże konflikt o praworządność w Polsce, to zastanawiamy się kogo politycy koalicji rządzącej chcą wprowadzić w błąd: opinię publiczną czy Komisję Europejską? Problem Izby Dyscyplinarnej nie wziął się znikąd, jego przyczyną jest polityczna Krajowa Rada Sądownictwa. Zmiana nazwy Izby Dyscyplinarnej jest pozorem rozwiązania problemu, bo przecież politycznie nominowani sędziowie pozostaną w Sądzie Najwyższym” – wyjaśnił prezes „Iustitii” prof. Krystian Markiewicz.

„Komisja Europejska jakby obawiała się podnieść kwestię KRS podczas rozmów o przywróceniu praworządności. Jest to niezrozumiałe, przez taką polityczną KRS musimy jako Polacy płacić odszkodowania, które przyznaje Trybunał w Strasburgu. Sprawa KRS to sprawa przestrzegania praw człowieka, ona musi być rozwiązana. Rząd i prezydent udają, że tego problemu nie ma, ale ta ich bierność będzie nas coraz więcej kosztować. Będą to wydatki na odszkodowania i pogłębienie chaosu, a już dzisiaj przecież przez chaos Ziobry sprawy w sądach trwają dwa razy dłużej niż 10 lat temu, a kary nałożone na Polskę sięgają 1 ­miliarda złotych” – powiedział Bartłomiej Przymusiński, rzecznik „­Iustitii”.

W liście skierowanym do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, wszystkie polskie stowarzyszenia sędziowskie zwróciły uwagę, że jest już prawie 2 tysiące wadliwie, w sposób polityczny nominowanych sędziów, co grozi ogromnym chaosem. Zamiast rozwiązać problem KRS, wybrano jej skład na kolejną kadencję, w tym wybrano osoby wskazywane jako uczestnicy afery hejterskiej. Osoby te uzgadniały w ramach zamkniętej grupy, kto ma otrzymać nominację.

Stowarzyszenia podkreśliły, że od strony prawnej konieczne jest, aby kwestię KRS objęło postępowanie przeciwnaruszeniowe, podobne do tego, które dotyczyło Izby Dyscyplinarnej.

Pod listem podpisały się stowarzyszenia sędziowskie: „Iustitia”, Themis, ProfFamilia, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych1.

IS

1 Całość listu pod adresem: https://www.iustitia.pl/4464-list-stowarzyszen-sedziowskich-do-ke-parlamentu-europejskiego-komisji-libe-w-sprawie-kluczowych-problemow-sadownictwa.