• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(38)/2019, dodano 26 marca 2020.

Marsz Tysiąca Tóg

W dniu 11.1.2020 r. ulicami Warszawy przeszedł Marsz Tysiąca Tóg, pt. PRAWO DO NIEZAWISŁOŚCI. PRAWO DO EUROPY.

Spotkaliśmy się wszyscy ubrani w togi, aby wyrazić sprzeciw wobec zamykania prawnikom ust oraz, aby okazać nasz szacunek dla prawa krajowego i europejskiego.

Prawnicy i obywatele wyrazili w ten milczący symboliczny sposób sprzeciw co do uchwalonej tzw. ustawy kagańcowej. Swoją obecnością pokazali, że ­wartości i zasady państwa prawnego to fundamenty profesji każdego prawnika.

Jak dotąd dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi – sędziów, adwokatów, radców prawnych, niezależnych prokuratorów, notariuszy, nie dopuściliśmy do tego, aby w Polsce zapanowało bezprawie. Jednakże grudzień 2019 r. postawił przed nami nowe wyzwania, najcięższe w całej dotychczasowej historii sądownictwa po 1989 r. Nastąpiło natężenie działań rzeczników dyscyplinarnych, nasilała się kampania oszczerstw wobec sędziów, pojawiły się bezprecedensowe ataki ze strony reprezentantów władzy wykonawczej na I Prezes SN i sędziów SN, a wreszcie – przyjęcie przez Sejm 20.12.2019 r. ustawy, która ma ograniczać swobodę wypowiedzi sędziów i karać ich surowo w sposób bardzo uznaniowy.

Wszystko to składa się na mechanizm nacisków na sądownictwo niespotykany i niewyobrażalny w kręgu państw cywilizowanych, a odsuwający nas bezwzględnie od rodziny cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Prawnicy polscy zdecydowali się zatem pokazać swój sprzeciw wobec opisanych działań, albowiem jest to również uderzenie w cały system prawny w Polsce. Spadek zaufania do niego zagraża wizerunkową degradacją do poziomu postrzegania systemów prawnych Turcji, Rosji czy Białorusi. Nie łudźmy się, to nie skończy się na sędziach i prokuratorach. Kolejne ograniczenia mogą niebawem dotknąć adwokatów, radców prawnych czy notariuszy. Dlatego postanowiliśmy być razem i wspólnie pokazać światu, że polscy prawnicy są zjednoczeni, odpowiedzialni, odważni i dobrze wyedukowani – potrafią zauważyć, które ustawy są sprzeczne z Konstytucją RP i prawem europejskim, chcą również respektowania wyroków TSUE.

W naszej ocenie należało zrobić wszystko, by nie był to ostatni moment, w którym sędziowie będą mogli bez obawy o konsekwencje wyrazić publicznie swój protest w obronie wartości, którym służą całym swoim życiem zawodowym. Pokazaliśmy także całemu społeczeństwu, które od kilku lat przychodzi na protesty, że jako prawnicy jesteśmy solidarni. Obywatele potrzebują wyraźnego sygnału, że mogą liczyć na etos, ducha i energię świata prawniczego. Mamy prawo do niezawisłości, niezależności od władzy politycznej, mamy też prawo do bycia częścią europejskiego systemu prawnego. Chcemy zatem przestrzegania prawa UE.

Marsz przeszedł od Placu Krasińskich przy Sądzie Najwyższym do ul. Wiejskiej przy budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak podał portal oko.press – Marsz Tysiąca Tóg w Warszawie wygenerował ponad 18 mln wzmianek w polskojęzycznym internecie. W ciągu 3 dni, od piątku do niedzieli, zasięg tematu przekroczył 25,5 mln1.

IS

1 Źródło: https://oko.press/marsz-1000-tog-z- 18-milionami-zasiegu/