• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(22)/2015, dodano 3 kwietnia 2016.

Oświadczenie Zarządu „Iustitii” w sprawie wypowiedzi polityków o „sprawie CBA”

Zarząd „Iustitii” przyjął, w trybie uchwały, oświadczenie związane z wypowiedziami polityków najwyższego szczebla w tzw, „sprawie CBA”. Jak pamiętamy, m.in. prezydent i minister sprawiedliwości przy okazji decyzji o ułaskawieniu czterech oskarżonych w tej sprawie wygłosili wypowiedzi zarzucające sądowi kierowanie się motywacją polityczną, a przewodniczącemu składu orzekającego nieetyczne zachowania. Zarząd Stowarzyszenia wyraził „głębokie zaniepokojenie wypowiedziami najwyższych przedstawicieli władzy wykonawczej, dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości i jej poszczególnych przedstawicieli”.

„– Podkreślić należy, że przedmiotowe orzeczenie wydał niezawisły sąd, którego decyzja zawsze podlega kontroli instancyjnej – nota bene zainicjowanej i nadal trwającej w tej sprawie. Nie ma żadnych przesłanek, by uznawać, że decyzja trzyosobowego składu orzekającego była motywowana politycznie. Postępowanie karne biegnie według terminarza regulowanego ustawami, nie zaś kalendarza wyborczego. (…) Nie jest możliwe, aby sądy powszechne w okresie wyborczym zawieszały swoją działalność, nie przeprowadzały rozpraw, nie wydawały wyroków i powstrzymywały się od ich uzasadniania. Ogłaszanie wyroków, czy też ich uzasadnień, musi odbywać się zgodnie z regułami kodeksowymi” – napisali sędziowie.

„– Sądy nie są wolne od krytyki i jak wszystkie instytucje publiczne podlegają ocenie obywateli. Ale ton wypowiedzi najwyższych osób w państwie i stosowanie wobec sędziego argumentów ad personam to już ingerencja w wymiar sprawiedliwości, od czego władza wykonawcza zobowiązana jest się powstrzymać” – głosi oświadczenie. Więcej na stronie internetowej Stowarzyszenia.

(IS)