- Bez togi
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3(17)/2014, dodano 11 listopada 2014.
Pozycja doradcy podatkowego wobec organów wymiaru sprawiedliwości
[hidepost]
Wolność słowa doradcy podatkowego
Podobnie jak radcom prawnym i adwokatom, doradcom podatkowym przysługuje wolność słowa. Statuuje ją art. 37a DorPodU. Korzystając z tego przywileju, doradca podatkowy powinien kierować się w jej ramach:
- przepisami prawa,
- rzeczową potrzebą.
W zakresie wolności słowa DorPodU przewiduje tzw. immunitet materialny. Zatem w przypadku nadużycia wolności słowa (która w normalnym trybie byłaby przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego), doradca wyjęty jest spod jurysdykcji prawa karnego. Jednocześnie za taki czyn doradca ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Jednak nie wyłącza to wobec doradcy podatkowego odpowiedzialności porządkowej za naruszneie powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych, ubliżenia sądowi, organom lub stronom i uczestnikom postępowania. Przepisy ustrojowe dotyczące sądów powszechnych ani sądów administracyjnych w żaden sposób nie przewidują tutaj wyłączenia.
Podsumowanie
Jak widać z powyższego krótkiego opracowania, obecna pozycja i ranga formalna zawodu doradcy podatkowego, jako zawodu zaufania publicznego, zbliżyła się do pozycji adwokata i radcy prawnego. Przepisy proceduralne zawierają w tym zakresie szereg gwarancji i środków ochrony prawnej. Między innymi dzięki tym gwarancjom, zawód ten coraz chętniej wybierają młodzi adepci prawa.
* Autor jest doradcą podatkowym, Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
1 T. jedn.: Dz.U. z 2011 r. Nr 41, poz. 213 ze zm.; dalej jako: DorPodU.
2 Dalej jako: KIDP.
3 Tekst jednolity zawiera załącznik do uchwały nr 32/2014 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z 11.2.2014 r., dostępny na: www.krdp.pl.
4 Zob. Ustawa o doradztwie podatkowym, pod red. A. Mariańskiego, Warszawa 2010, s. 141.
5 T. jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.
[/hidepost]