- Sprawy bieżące
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3(21)/2015, dodano 27 grudnia 2015.
Prośba o udział w badaniu
Dotychczas osiągnięte wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości, że poziom stresu pracy w sądach jest niepokojąco wysoki, a sytuacja wymaga pilnych zmian systemowych. Anonimowe ankiety wypełniło 1400 osób, w tym urzędników, asystentów, referendarzy, kuratorów i pracowników administracyjnych. Niestety sędziów w tej grupie jest za mało, aby powstała reprezentatywna mapa i aby móc ukończyć badanie. Stąd apel „Iustitii” o wypełnianie ankiety.
Wstępne wyniki badania „Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutki zdrowotne” zaprezentowano na seminarium „Stres zawodowy w sądach powszechnych i jego skutki”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zdrowa Praca. Potwierdzają one stresogenny charakter pracy w sądzie: 58% badanych choruje przewlekle, 88% świadczy pracę, gdy powinno skorzystać ze zwolnienia lekarskiego (zjawisko tzw. prezentyzmu), 100% badanych odpowiedziało, że „bardzo trudno zasypia”, 40% źle śpi.
Badano także, czy organizacja pracy w sądach sprzyja mobbingowi. Pod uwagę brano takie kryteria jak: obciążenie pracą, kontrolę nad pracą, klimat społeczny, styl przywództwa, kulturę organizacyjną i wiedzę o mobbingu. Na podstawie badania w polskich sądach powszechnych ryzyko wystąpienia mobbingu oceniono na 66%.
Wniosek z badania: organizacja, w której odnotowuje się tego rodzaju wyniki badań psychologiczno-socjologicznych, według ekspertów, nie jest zdolna do normalnego funkcjonowania. Raport z zakończonego badania ma szansę stać się podstawą do dalszych działań, w tym z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Żeby tego dokonać potrzebni są jednak kolejni sędziowie, którzy zechcą wypełnić ankietę. Podajemy link do ankiety: https://www.badania.zdrowapraca.org/login.php?act=register&code=ae79c5.
(IS)