• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 1(19)/2015, dodano 30 maja 2015.

Sędziowie w MEN

Gdziekolwiek jest prezentowana, wszędzie spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem – publikacja „Apteczka prawna – Lex bez łez” została wydana z inicjatywy i pod kierunkiem sędziów z katowickiego oddziału Stowarzyszenia „Iustita”. Twórców książki zaprosiła nowa sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach Urszula Augustyn. Minister chwaliła projekt edukacyjny realizowany przez sędziów i zadeklarowała swoje poparcie dla tej inicjatywy.

– Edukacja prawna jest ważnym elementem przygotowywania młodych ludzi do dorosłego życia, uczenia ich odpowiedzialności za własne decyzje i czyny. Dlatego ministerstwo edukacji narodowej angażuje się w tego rodzaju inicjatywy, jak ta Stowarzyszenia „Iustitia” – powiedziała Minister Augustyn.

„Apteczka prawna” adresowana jest do młodzieży. Jej zaletą jest to, że powstała na bazie doświadczeń z prowadzonej od kliku lat akcji informacyjnej w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Odpowiada na konkretne potrzeby młodzieży wyrażane w trakcie spotkań z sędziami. Tworząc publikację sędziowie współpracowali m.in. z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Oddziałem Śląskim Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Polską Izbą Ubezpieczeń.

(IS)