• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(52)/2023, dodano 20 maja 2024.

SSP „Iustitia” na wysłuchaniu publicznym dotyczącym projektu ustawy nowelizującej ustawę o KRS

W dniu 26.3.2024 r. w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Na wysłuchaniu, o projekcie i problemie neo-sędziów, mówili członkowie naszego Stowarzyszenia, w tym członkowie zarządu.

Prezes Krystian Markiewicz podkreślił, że projektowana ustawa przywraca konstytucyjność tego organu, jego skład i wybór zgodny z Konstytucją. Zaznaczył, że neo-KRS wyprodukowała tysiące neo-sędziów i Państwo ma z tym ogromny problem. Każdy obywatel ma prawo, aby jego sprawę rozpoznał sąd zgodny z Konstytucją. Obowiązkiem parlamentarzystów jest to prawo zagwarantować. Projekt jest „przejściowy”, gdyż nie rozwiązuje on problemu neo-sędziów i orzeczeń wydawanych z ich udziałem.

„Zrywamy z systemem politycznego wyboru członków KRS. To byli przedstawiciele polityków, a nie sędziów. Był to system degenerujący i kompromitujący dla sędziów, którzy w tym brali udział” – powiedział Wiceprezes Tomasz Marczyński. Wskazał on, że 500 sędziów administracyjnych wybiera dwóch przedstawicieli, a 8000 sędziów sądów rejonowych tylko sześciu1.

1 Więcej informacji pod adresem: https://www.iustitia.pl/4841-ssp-iustitia-na-wysluchaniu-publicznym-projektu-ustawy-nowelizujacej-krajowa-rade-sadownictwa.