• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 1(39)/2020, dodano 10 sierpnia 2020.

Stanowisko Zarządu SSP „Iustitia” w związku z wyciekiem danych osobowych sędziów z KSSiP

W dniu 14.4.2020 r. Zarząd „Iustitia” przyjął stanowisko w związku z wyciekiem danych osobowych sędziów z bazy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

W stanowisku Zarząd wyraził oburzenie z powodu wycieku do internetu danych osobowych sędziów, prokuratorów oraz innych pracowników sądów i prokuratur z bazy KSSiP, a także wobec braku niezwłocznej reakcji ze strony administratora tych danych. Problem może dotyczyć nawet 50 tys. osób. Wyciekły bardzo wrażliwe informacje, które powinny być szczególnie chronione (m.in. imiona, nazwiska, numery telefonów, adresy mailowe, być może także adresy zamieszkania i numery PESEL). Zarząd podkreślił, że jest to niezwykle niepokojące z uwagi ma możliwość powiązania tych danych z informacjami zawartymi z publikowanymi w internecie oświadczeniami majątkowymi. Publikacja tych oświadczeń powinna być zatem wstrzymana.

Stowarzyszenie „Iustitia” oczekuje od Dyrektora KSSiP Małgorzaty Manowskiej oraz Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, którzy ponoszą ogólną odpowiedzialność za działalność ww. instytucji publicznej, natychmiastowego podania się do dymisji. Stowarzyszenie rozważa podjęcie kroków prawnych dotyczących ochrony danych osobowych i dóbr osobistych swoich członków, a także innych osób dotkniętych ww. wyciekiem1.

IS

1 Stanowisko Zarządu: https://iustitia.pl/83-komunikaty-i-oswiadczenia/3797-stanowisko-zarzadu-stowarzyszenia-sedziow-polskich-iustitia-z-dnia-14-04-2020-w-zwiazku-z-wyciekiem-danych-z-bazy-krajowej-szkoly-sadownictwa-i-prokuratury