• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(40)/2020, dodano 7 października 2020.

W akcie solidarności z sędzią Igorem Tuleyą

W dniach 8–9.6.2020 r. w sądach w całej Polsce i przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie miały miejsce akcje będące wyrazem wsparcia dla sędziego Igora Tuleyi. 8.6.2020 r. sędziowie w całym kraju przerywali rozprawy i o godzinie 12.00 spotykali się przed swoimi sądami, aby wyrazić poparcie i solidarność z Igorem. Zdjęcia z tych wydarzeń szeroko publikowaliśmy na Fb. Z kolei 9.6.2020 r., kiedy odbywało się posiedzenie dotyczące uchylenia immunitetu, przed sądem Najwyższym odbyła się demonstracja wsparcia dla Igora.

List z tej okazji skierował do sędziów Prezes Stowarzyszenia Krystian Markiewicz.

W liście tym podkreślił, że „Igor Tuleya jest ścigany przez polityczną prokuraturę Zbigniewa Ziobry. Wydał bowiem orzeczenie, w którym nakazał prokuraturze wyjaśnić nieprawidłowości sejmowego głosowania z grudnia 2016 r., popełnione przez posłów rządzącej w Polsce partii. Musimy pokazać, że nie damy się złamać. Nie pozwolimy, by politycy ingerowali w sądowe wyroki, by represjonowali sędziów postępowaniami dyscyplinarnymi i karnymi.”1.

IS

1 Całość listu zob. https://iustitia.pl/83-komunikaty-i-oswiadczenia/3879-list-prezesa-iustitii-zaproszenie-do-solidarnosci-z-igorem-tuleya-8-i-9-czerwca-2020r.