• Sprawy bieżące
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 1(11)/2013, dodano 11 kwietnia 2013.

„Wirtualna Polska” przeprasza sędziów

W dniu 8.3.2012 r. na portalu informacyjnym „Wirtualna Polska” (wp.pl) pojawił się artykuł pt. „Wyższa grzywna za wyższy podatek”. Rozpoczynał się on od słów: „Rostowski zawarł układ z sędziami. Efekt? Za byle przewinienie przysolą nam teraz grzywnę”. W treści znalazł się zapis: „sędziowie mają skazywać Polaków na kary finansowe. To dlatego w budżecie zapisano, że w 2013 r. wpływy do budżetu z kar, grzywien, mandatów wzrosną aż o 1/4”. Dopiero z dalszej części tekstu można było wywnioskować, że owi „sędziowie” to w rzeczywistości… Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, a więc organ, który ani z sędziów się nie składa, ani ich nie reprezentuje.

Na powyższe enuncjacje zareagowała „Iustitia”, w imieniu której do wydawcy portalu wystąpił rzecznik prasowy Bartłomiej Przymusiński. W wyniku tej interwencji w dniu 12.3.2013 r. w treści artykułu pojawiło się oświadczenie:

„Wirtualna Polska S.A. wyraża ubolewanie w związku z użyciem w artykule »Wyższa grzywna za wyższy podatek« sformułowań, które mogły zostać zrozumiane niezgodnie z naszymi intencjami. Nie było naszym celem sugerowanie jakichkolwiek nacisków ze strony Ministra Finansów na sędziów w związku z orzekaniem kary grzywny. Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom”1. (BP)

1Poprzednia treść artykułu nie jest już dostępna w internecie. Natomiast obecna treść i oświadczenie „Wirtualnej Polski” dostępne są na: www.bit.ly/YOmLD0.