- Temat numeru
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(20)/2015, dodano 29 sierpnia 2015.
Właściwość rzeczowa sądu okręgowego w sprawach z zakresu prawa autorskiego – uwagi de lege lata i de lege ferenda
[hidepost]
Pierwsze z tych podejść w przeważającej mierze przyjęte zostało w judykaturze SN. Pod rządami PrAut52 za objęte zakresem pojęcia spraw o ochronę praw autorskich w ujęciu art. 17 pkt 2 KPC Sąd ten uznał sprawę z powództwa twórcy przeciwko wydawcy o zapłatę wynagrodzenia w związku z odstąpieniem przez wydawcę od wydania utworu33, sprawę twórcy o wynagrodzenie za korzystanie z jego dzieła34, sprawę o roszczenie Stowarzyszenia „Zaiks” o wynagrodzenie za publiczne wykonanie utworu muzycznego, skierowane – na podstawie umowy między wykonawcą utworu a zamawiającym – przeciwko zamawiającemu35, jak również sprawę, której przedmiotem było uprawnienie twórcy utworu do zatrzymania zaliczki, wypłaconej mu przez wydawcę na podstawie zawartej przez strony umowy wydawniczej36. Podejście to znalazło jednoznaczne poparcie znacznej części nauki, w tym nie tylko prawa procesowego cywilnego37, ale także innych dziedzin, łącznie z prawem autorskim38. Aprobata ta jest podtrzymywana także obecnie pod rządami przepisów PrAut9439.
Podejście przeciwne zakładało i zakłada, że zakres właściwości sądu okręgowego na podstawie art. 17 pkt 2 KPC w zakresie „spraw autorskich” jest węższy. Ma on obejmować jedynie te sprawy, w których dochodzona jest „ochrona praw autorskich”, a zatem wyłącznie sprawy o roszczenia służące ochronie autorskich praw osobistych bądź też autorskich praw majątkowych jako praw bezwzględnych. Pod rządami PrAut52 oznaczało to, że były to jedynie sprawy o roszczenia przewidziane w art. 52–58 tej ustawy40, a w aktualnym stanie prawnym – o roszczenia przewidziane w art. 78 i 79 PrAut9441. Właściwość sądu okręgowego wynikająca z art. 17 pkt 2 KPC nie ma natomiast rozciągać się na inne sprawy na tle prawa autorskiego, w tym w szczególności wynikłe z umów praw autorskiego, gdyż w tym wypadku nie chodzi już o ochronę prawa autorskich, lecz jedynie o realizację uprawnień mających źródło w umowie. Nie mają one charakteru praw bezwzględnych, wobec czego spory ich dotyczące nie przynależą do kategorii, o której mowa w treści art. 17 pkt 2 KPC. Przykładem spraw, które nie należą do kręgu spraw „o ochronę praw autorskich” w tym ujęciu, są spory o wynagrodzenie należne autorowi za korzystanie z jego utworu, przy czym dotyczy to nie tylko wynagrodzenia umownego, ale również wynagrodzenia wynikającego wprost z ustawy42. Przemawiać za tym ma – w kontekście względnej natury prawa do tego wynagrodzenia – nie tylko literalna wykładnia art. 17 pkt 2 KPC, lecz również wzgląd na to, że w wypadku spraw wynikłych z umów prawa autorskiego nie ma być już aktualny powód właściwości sądu okręgowego w postaci bardziej skomplikowanego charakteru spraw „o ochronę praw autorskich”. Wskazuje się również, że według art. 16 KPC właściwość sądów rejonowych jest zasadą, podczas gdy właściwość sądów okręgowych wchodzi w rachubę w wypadkach wyjątkowych. Przepis art. 17 pkt 2 KPC jako statuujący tego rodzaju wyjątek nie może więc być wykładany w sposób rozszerzający43. W rezultacie spory o wynagrodzenie autorskie, jako nieobjęte zakresem art. 17 pkt 2 KPC, mogą przynależeć do właściwości sądu okręgowego tylko wtedy, gdy osiągnięta zostanie wartość przedmiotu sporu wskazana w art. 17 pkt 4 KPC, w przeciwnym razie właściwe dla tych sporów mają być sądy rejonowe44.
Zakres właściwości sądów okręgowych w sprawach z zakresu prawa autorskiego
Na podstawie przepisu art. 17 pkt 2 KPC, do właściwości sądu okręgowego należą sprawy „o ochronę praw autorskich i pokrewnych”. O ochronie praw autorskich – osobistych i majątkowych – mowa jest w tytułach rozdziałów 8 i 9 PrAut94. Prima facie sugeruje to taką interpretację, która zmierzałaby w kierunku ograniczenia zakresu właściwości sądu okręgowego jedynie do spraw, w których dochodzone są roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich, o których mowa w art. 78 i 79 PrAut94. Mutatis mutandis w wypadku praw pokrewnych chodziłoby tylko o takie sprawy, w których dochodzone byłyby roszczenia z tytułu ich naruszenia przysługujące na podstawie odpowiedniego stosowania art. 78 lub 79 w zw. z art. 92 i 101 PrAut94. Przy takim podejściu, zorientowanym na traktowanie rozwiązań materialnoprawnych jako determinujących sposób wykładni regulacji procesowych, o granicach kognicji sądu okręgowego na podstawie art. 17 pkt 2 KPC decydowałoby w efekcie to, czy powód dochodzi któregoś z roszczeń, które przewidziane są na wypadek naruszenia autorskich praw osobistych lub majątkowych bądź praw pokrewnych. W istocie chodziłoby więc jedynie o sprawy o naruszenie praw autorskich lub pokrewnych (por. w tym kontekście art. 80 ust. 1 PrAut94).
Bardziej przekonuje jednak założenie o potrzebie takiej wykładni art. 17 pkt 2 KPC, która uwzględniać będzie to, że występujące w tym przepisie pojęcie spraw o ochronę praw autorskich użyte zostało w nim przez ustawodawcę dla potrzeb procesowych, tj. wyznaczenia granic właściwości rzeczowej sądu okręgowego, a jego celem jest przekazanie do tego sądu określonej kategorii spraw ze względu na szczególny charakter leżących u podłoża tych spraw regulacji prawnych. Rozumienie pojęcia spraw o „ochronę praw autorskich” przez pryzmat takiej funkcji uzasadnia wniosek, że – jako podstawa właściwości sądu okręgowego – na tle art. 17 pkt 2 KPC nie powinno być ono łączone jedynie z ochroną autorskich praw osobistych i autorskich praw majątkowych w rozumieniu rozdziałów 8 i 9 PrAut9445, lecz należy nim obejmować ogół spraw o roszczenia na tle regulacji prawa autorskiego46. Zaletą tego podejścia jest to, że uwalnia ono stosowanie art. 17 pkt 2 KPC od teoretycznych sporów dotyczących konstrukcji i charakteru uprawnień składających się na treść praw autorskich, a tym samym realizuje postulat, aby regulacje właściwości sądu, w tym także właściwości rzeczowej, były możliwie najmniej skomplikowane i zdatne do – w miarę – przewidywalnego i prostego zastosowania47. Szerokie rozumienie kategorii spraw „o ochronę praw autorskich” na gruncie art. 17 pkt 2 KPC pozwala również na to, aby sąd okręgowy w kompleksowym zakresie był kompetentny do rozstrzygania sporów prawnoautorskich, niezależnie od wartości przedmiotu sporu w sprawach o prawa majątkowe, co może mieć znaczenie przykładowo w wypadku kumulacji roszczeń (art. 191 KPC)48. Trzeba wreszcie zgodzić się z poglądem49, że szczególna trudność, jaka może i z reguły charakteryzuje spory prawnoautorskie i która uzasadnia przekazanie ich do kognicji sądu okręgowego bez względu na wartość przedmiotu sporu, nie jest właściwa wyłącznie sprawom, w których dochodzone są roszczenia z tytułu naruszenia osobistych lub majątkowych praw autorskich, ale może pozostawać aktualna też w innych sporach na tle prawa autorskiego, w tym związanych z odpowiedzialnością w ramach umów prawa autorskiego. Podobnie szeroko i ze zbieżnym uzasadnieniem rozumieć należy pojęcie spraw „o ochronę praw pokrewnych”, wymienionych w treści art. 17 pkt 2 KPC obok spraw „o ochronę praw autorskich”.
[/hidepost]