- Prawo cywilne
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 1(11)/2013, dodano 11 kwietnia 2013.
Wyjawienie majątku dłużnika po zmianach wynikających z nowelizacji KPC z 16.9.2011 r.
[hidepost=1]
Koszty i warunki formalne wniosku o wyjawienie majątku
Jak już wyżej wspomniano, postępowanie o wyjawienie majątku nie wiąże się dla wierzyciela z koniecznością poniesienia znacznych kosztów sądowych. Jak bowiem stanowi art. 70 pkt 5 ustawy z 28.7.2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych12, od przedmiotowego wniosku sąd pobiera opłatę stałą w kwocie 40 zł. Co istotne, w myśl art. 771 KPC, zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.
Jeżeli zaś chodzi o warunki formalne wniosku o wyjawienie majątku, to określają je w pierwszej kolejności ogólne przepisy art. 126 § 1–3 KPC, wskazujące wymogi pisma procesowego, stosowane w oparciu o art. 13 § 2 KPC. Do wniosku należy ponadto dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli wnosi je pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa. Z mocy art. 91 pkt 2 KPC, złożenie wniosku o wyjawienie majątku przez pełnomocnika procesowego nie wymaga przedłożenia pełnomocnictwa udzielonego konkretnie do złożenia wniosku o wyjawienie majątku, jeśli wierzyciel udzielił pełnomocnikowi pełnomocnictwa w postępowaniu rozpoznawczym. Ponadto, zgodnie z treścią art. 914 § 2 KPC, do wniosku należy dołączyć odpis protokołu zajęcia lub inne dokumenty uzasadniające obowiązek wyjawienia majątku, a jeżeli wniosek złożono przed wszczęciem egzekucji, także tytuł wykonawczy. Administracyjny organ egzekucyjny, wnosząc o wyjawienie majątku, powinien złożyć przy tym administracyjny tytuł wykonawczy zaopatrzony w sądową klauzulę wykonalności13. Brak dokumentów wskazanych w art. 914 § 2 KPC jest sanowany w trybie art. 130 § 1 KPC14.
Jeśli chodzi wreszcie o samą dopuszczalność żądania wyjawienia majątku, to wniosek można złożyć w trzech momentach, tj. przed wszczęciem egzekucji (na tę nowość dodaną w art. 913 § 2 pkt 2 KPC zwrócono uwagę powyżej), w jej toku, jak również po przeprowadzeniu egzekucji bezskutecznej w całości lub w części. Możliwość żądania wyjawienia majątku w toku egzekucji zachodzi, jeżeli zajęte składniki majątku dłużnika nie rokują zaspokojenia egzekwowanych należności. Uprawdopodobnienie takiej sytuacji może stanowić niejednokrotnie sam przebieg dotychczasowej egzekucji. W trzecim przypadku, niezbędne jest wykazanie, że wierzyciel na skutek przeprowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej wierzytelności, co powinno nastąpić za pomocą tytułu wykonawczego (wskazującego, że określone świadczenie nie zostało w całości lub w części wyegzekwowane) oraz stosownego postanowienia, protokołu lub zaświadczenia wystawionego przez komornika15.
[/hidepost]