• Sprawy bieżące
  • Dodano 10 stycznia 2014.

Zmarł Stanisław Dąbrowski, pierwszy prezes Sądu Najwyższego

W czwartek po południu, w wieku 66 lat, zmarł I prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski. Informację PAP potwierdziła Teresa Pyźlak z biura prasowego Sądu Najwyższego. „Był to człowiek wielkiego charakteru. Wspaniały człowiek” – powiedział PAP sędzia SN Wojciech Katner.

Stanisław Dąbrowski chorował od kilku miesięcy. Od dłuższego czasu w obowiązkach zastępował go prezes SN sędzia Tadeusz Ereciński.

Na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego Dąbrowski został powołany w październiku 2010 r. Dominującą dziedziną jego zainteresowań była cywilistyka. Od 1990 r. orzekał jako sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej.

Stanisław Dąbrowski urodził się 12 kwietnia 1947 r. w Sokołowie Podlaskim. W latach 1965-1969 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując w 1970 r. dyplom magistra prawa. Po studiach rozpoczął pracę w sądownictwie jako aplikant sądowy w Sądzie Wojewódzkim dla województwa warszawskiego. Po odbyciu 2-letniej aplikacji i złożeniu egzaminu sędziowskiego w 1972 r. mianowany został asesorem sądowym. Czynności sędziowskie pełnił kolejno w Sądach Powiatowych w Siedlcach i Węgrowie.

Żródło: PAP

Wywiad sędziego Krystiana Markiewicza i Bartłomieja Przymusińskiego ze ś.p. sędzią Stanisławem Dąbrowskim dla Kwartalnika “Iustitia” ukazał się w numerze 1(7)/2012:

http://www.kwartalnikiustitia.pl/sady-powszechne-to-moje-zycie-z-sedzia-stanislawem-dabrowskim-pierwszym-prezesem-sadu-najwyzszego-rozmawiaja,2432