„Iustitia” i autorytety prawnicze wspierają projekt nr 1 Komisji Kodyfikacyjnej

Na posiedzeniu otwartym Zarządu Stowarzyszenia 8.3.2025 r. w Warszawie członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” podjęli następującą uchwałę:

Państwo polskie znajduje się w głębokim kryzysie konstytucyjnym i ustrojowym. Jest to skutek destrukcji porządku prawnego, dokonanej w latach 2015–2023. Jego przejawem jest dalsze funkcjonowanie neo-KRS, rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców powołanych przez Zbigniewa Ziobrę, a także licząca kilka tysięcy osób grupa neo-sędziów, których status wymaga uregulowania.

Społeczeństwo i środowisko sędziowskie oczekuje przywrócenia stabilności, spokoju i pewności prawa.

W tym celu konieczne jest natychmiastowe nadanie biegu legislacyjnego projektowi ustawy o przywróceniu prawa do sądu, w wariancie przewidującym skutki z mocy prawa, przygotowanemu przez Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Za tym wariantem opowiedziała się większość autorytetów prawniczych.

Powinnością Ministra Sprawiedliwości jest niezwłoczne wskazanie właściwego projektu, a także zapewnienie sprawnego oraz rzetelnego procesu le­gislacyjnego, który będzie zgodny ze standardami konstytucyjnymi i europejskimi. Regulacja ustroju sądownictwa wymaga zachowania szczególnej staranności, na co wskazuje art. 123 ust. 1 Konstytucji RP. Projekt ustawy powinien niezwłocznie stać się przedmiotem prac Rady Ministrów, a następnie Parlamentu.

Ma to szczególne znaczenie w kontekście zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych dla Polski i Europy. W obecnych warunkach geopolitycznych nie stać nas na dalsze pogłębianie się chaosu prawnego.

Niezależnie od tego oczekujemy pilnego wdrożenia działań, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, w oparciu o postulaty Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” przedstawione na niniejszym posiedzeniu.

Tylko taka dwutorowa aktywność pozwoli na pełne włączenie naszego kraju do kręgu państw prawa1.

1 Uchwała dostępna na stronie: https://iustitia.pl/iustitia-i-autorytety-prawnicze-wspieraja-projekt-nr-1-komisji-kodyfikacyjnej/.

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj

Pytanie prejudycjalne Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu

Czy jednoosobowy skład sądu, w którym zasiada osoba powołana na stanowisko w procedurze przed obecną KRS, spełnia unijny wymóg sądu ustanowionego na mocy ustawy?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 7.1.2025 r. przeprowadził rozprawę w sprawie pytań zadanych mu przez Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu (w jednoosobowym składzie z udziałem sędziego Bartłomieja Przymusińskiego).

Dnia 29.4.2025 r. Rzecznik Generalny Trybunału przedstawi opinię w sprawie, a następnie – w oparciu m.in. o jego wnioski, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w przedmiocie zadanych pytań1.

1 Więcej informacji na stronie: https://iustitia.pl/czy-jednoosobowy-sklad-sadu-w-ktorym-zasiada-osoba-powolana-na-stanowisko-w-procedurze-przed-obecna-krs-spelnia-unijny-wymog-sadu-ustanowionego-na-mocy-ustawy-rozprawa-tsue-w-przedmiocie-pytani/.

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj

International Judicial Training: Boosting Judicial Competencies in a Post-pandemic Reality – wspólny sukces Instytutu CEELI, Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Wymiarem Sprawiedliwości UŚ, Stowarzyszenia Sędziów Chorwackich oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Instytut CEELI, Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Wymiarem Sprawiedliwości UŚ, Stowarzyszenie Sędziów Chorwackich oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zakończyły realizację międzynarodowego projektu „International Judicial Training: Boosting Judicial Competencies in a Post-pandemic Reality”. Projekt finansowała Unia Europejska w ramach programu grantowego JUST-2022-JTRA.

Realizowany w latach 2023–2024 program służył podniesieniu kompetencji sędziów w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie stosowania prawa Unii Europejskiej. W ramach projektu przeprowadzono 10 specjalistycznych szkoleń, w których wzięło udział 298 sędziów z dziewięciu krajów. Mówiliśmy i o prawie karnym, i o cywilnym, koncentrując się na praktycznej stronie rozwiązań prawnych UE. I to mówiliśmy w pięciu językach: angielskim, chorwackim, polskim, rumuńskim i bułgarskim!1

1 Więcej pod adresem: https://iustitia.pl/international-judicial-training-boosting-judicial-competencies-in-a-post-pandemic-reality-wspolny-sukces-instytutu-ceeli-icbws-interdyscyplinarnego-centrum-badan-nad-wymiarem-sprawiedliwosci-us-s/

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj

33 Finał WOŚP. „Iustitia” grała dla onkologii i hematologii dziecięcej

W kolejnym roku „Iustitia” grała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W ramach Finału Iustitia przygotowała trzy wielkie aukcje. Pierwszy z nich dotyczył „zdrowotnego pakietu iusticyjnego” – „Apteczki prawnej” z imienną dedykacją od redaktorów – Sędziego Krystiana Markiewicza i Sędzi Marty Szczocarz-Krysiak i antystresową piłeczką, drugi to aukcja pakietu na dobry rok – iusticyjnego kalendarza ze specjalnymi życzeniami od sędziów Igora Tuleyi i Piotra Gąciarka oraz zestawem gadżetów, natomiast trzecią była licytacja wykładu i spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską1.

1 Dalsze informacje pod linkiem: https://iustitia.pl/33-final-wosp-zagraj-z-nami-dla-onkologii-i-hematologii-dzieciecej/

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj

Protesty węgierskich sędziów w obronie niezależności sądownictwa

Kilka tysięcy węgierskich sędziów demonstrowało w sobotę na ulicach Budapesztu. Domagali się ochrony niezawisłości władzy sądowniczej i waloryzacji wynagrodzeń. Inspiracją dla władz MABIE był „Marsz Tysiąca Tóg”, który 11.1.2020 r. przeszedł ulicami Warszawy. Sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele zawodów prawniczych z całej Europy wyszli wtedy na ulice w togach, by sprzeciwiać się zmianom niszczącym niezależność sądownictwa1.

1 Więcej informacji na stronie: https://iustitia.pl/protesty-wegierskich-sedziow-w-obronie-niezaleznosci-sadownictwa/.

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj

Protesty włoskich sędziów w obronie niezależności sądów

Dnia 27.2.2025 r. i pod koniec stycznia w całych Włoszech odbyły się protesty przeciwko reformie, która godzi w niezależność sędziów i prokuratorów oraz zmienia sposób wyboru członków rady sądownictwa.

W dniu 25.1.2025 r. w Neapolu podczas inauguracji roku sądowego, gdy przemawiał minister sprawiedliwości Carlo Nordio, sędziowie i prokuratorzy opuścili salę trzymając w rękach konstytucję. Dziś w zgromadzeniu towarzyszącym protestowi w Catanzaro wzięła udział sędzia Katarzyna Mieszkowicz z SSP „Iustitia” Oddział w Płocku1.

1 O protestach we Włoszech pod adresem: https://iustitia.pl/protesty-wloskich-sedziow-w-obronie-niezaleznosci-sadow/.

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj

Instrumenty UE w sądownictwie cywilnym – poradnik o pozyskiwaniu dowodów w innym państwie

W erze cyfrowej sprawy cywilne i gospodarcze coraz częściej przekraczają granice państw. Dotyczy to także pozyskiwania dowodów.

Aby dogonić rzeczywistość trzeba zaktualizować praktyki i zasady ustanowione ponad 100 lat temu w zakresie wymiany informacji między różnymi jurysdykcjami, z których każda kieruje się innymi tradycjami prawnymi.

Dlatego Instytut CEELI, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Chorwackie Stowarzyszenie Sędziów i SSP „Iustitia” opracowały praktyczny podręcznik o pozyskiwaniu dowodów w sprawach cywilnych i handlowych w innym państwie. Podręcznik zawiera praktyczne wskazówki dla sędziów UE i pomaga poruszać się po zmieniającym się krajobrazie dyrektyw europejskich1.

1 Dalsze informacje pod linkiem: https://iustitia.pl/18074-2/.

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj

Laureaci Honorowej Odznaki „Iustitii” 2025 r.

Dobre wieści! Znamy już tegoroczne laureatki i laureatów Honorowej Odznaki „Iustitii”. Dzięki ich zaangażowaniu, pomysłom i codziennej pracy „Iustitia” jest tak wyjątkowa. To nasza radość i duma. Oto oni:

Joanna Grzanka. Dla wielu z nas po prostu Asia. Jest członkinią naszego Stowarzyszenia od 2015 r. W zarządzie Oddziału we Wrocławiu od kilku lat pełni funkcję skarbnika. Asia jest jednym z filarów Zespołu ds. Prawa Cywilnego, w ramach którego uczestniczy w opracowywaniu opinii i rekomendacji. Jest inicjatorką i współautorką przygotowanych w tym Zespole i udostępnionych na stronie internetowej „Iustitii”: dwujęzycznego formularza wniosku o ustanowienie opiekuna tymczasowego dla małoletniego obywatela Ukrainy oraz dwujęzycznych pouczeń i transliteracji powszechnie stosowanych przez sądy rodzinne w Polsce. Jest również współautorką wzorów pouczeń w sprawach nieletnich dla sądów rodzinnych oraz aktualizacji „Apteczki Prawnej – Lex bez łez”.

Małgorzata Rozmiarek-Brzezińska z Oddziału Wielkopolskiego od lat angażuje się w działania edukacyjne, regularnie spotyka się z przedszkolakami i uczniami poznańskich szkół. Wykonała też mnóstwo mrówczej, niewidocznej pracy, bez której lokalne projekty nie doszłyby do skutku. Dzięki niej nasze stowarzyszenie ma znakomity kontakt ze światem artystycznym. To Małgorzata Rozmiarek-Brzezińska doprowadziła do zorganizowania spotkania z zespołem „Kwiat Jabłoni” na Pol’and’Rock Festival, który zgromadził tłumy. Miała też niebagatelny wkład w organizację aktywności „Iustitii” na Festiwalu w Cieszanowie.

Anna Górnik i Agnieszka Mroczek, które w Oddziale Zachodniopomorskim stworzyły godny pozazdroszczenia program edukacji prawnej.

Ania i Agnieszka to prawdziwe ambasadorki wiedzy prawnej w Szczecinie i Koszalinie. Kreatywnie i inspirująco przekazują swoją wiedzę uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Ich zajęcia odbywają się w szkołach, sądach, świetlicach, przedszkolach i praktycznie nie ma miejsca, w którym nie dałyby rady przeprowadzić symulacji rozprawy. Ich aktywność nie tylko inspiruje młodych ludzi, lecz także wytycza nowe ścieżki w edukacji prawnej! Dziewczyny opracowały autorskie programy zajęć „Stop Hejt”, „Lekcja prawa w sądzie”, przeprowadziły setki zajęć, przeszkoliły tysiące osób. Ich entuzjazm jest zaraźliwy, a zaangażowanie – nieocenione. Potrafiły wciągnąć do działania nie tylko sędziów, lecz także przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Katarzyna Gajda-Roszczynialska jest Prezeską Oddziału w Krakowie. To propagatorka edukacji prawnej, jak również organizatorka wielu naszych iustitiańskich przedsięwzięć. Między innymi, dzięki Kasi mieliśmy możliwość uczestnictwa w szkoleniach pogłębiających naszą wiedzę i doświadczenie w stosowaniu prawa europejskiego, jak i znajomość zasad funkcjonowania instytucji sądownictwa innych krajów europejskich. To współautorka wielu opracowań praktycznych dla sędziów, które czynią meandry prawa łatwiejszymi do pokonania.

Kasia jest propagatorką nowoczesnego sądownictwa, opartego nie tylko na synergii, ale przede wszystkim zakładającego model elastycznego reagowania na zmieniające się potrzeby interesariuszy.

Krzysztof Urbaniak od wielu lat pełni funkcję Prezesa Oddziału w Kaliszu. Jest osobą całkowicie oddaną idei praworządności i ideałom głoszonym przez nasze Stowarzyszenie. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich podejmowanych przez niego inicjatyw, których w przedziale ostatnich lat było kilkadziesiąt. Regularnie wspierał swoją obecnością protesty w obronie niezawisłych sądów prowadzone pod budynkiem Sądu Okręgowego w Kaliszu przez KOD Oddział w Kaliszu. Współorganizował na terenie Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Pleszewa spotkania Tour de Konstytucja.

Tomasz Posłuszny z Od­dzia­łu w Lublinie od 2016 r. pełni funkcję przewodniczącego zespołu międzynarodowego „Iustitii” . Swoje obowiązki wypełnia z wielkim zaangażowaniem. Jest rzetelny, sumienny i kreatywny. Od ­siebie wymaga najwięcej – przetłumaczył samodzielnie wiele istotnych tekstów prawniczych, m.in. wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach dotyczących praworządności w Polsce, które mogliśmy publikować na naszej stronie internetowej. Zawsze można na niego liczyć. Tomasz od lat reprezentuje nasze Stowarzyszenie na arenie międzynarodowej. Uczestniczył w wielu konferencjach i spotkaniach z przedstawicielami instytucji europejskich. Od 2023 r. jest przedstawicielem „Iustitii” w Europejskim Stowarzyszeniu Sędziów (EAJ), które stanowi część największej organizacji sędziowskiej na świecie – Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów. Brał udział w wielu zjazdach EAJ i IAJ: w Tel Awiwie, Tajpej, Warszawie i Cape Town, gdzie każdorazowo przedstawiał sytuację polskiego sądownictwa.

W ramach EAJ Tomasz uczestniczy w pracach zespołu ds. monitorowania zagrożeń dla sądownictwa w różnych krajach na świecie1.

1 Więcej o laureatach na stronie: https://iustitia.pl/laureaci-honorowej-odznaki-iustitii-2025-zapraszamy-do-oddawania-glosow/.

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj

Za nami kolejny Dzień Edukacji Prawnej

Kolorowy, radosny, inspirujący, pouczający, wzruszający – taki był IX Dzień Edukacji Prawnej. W szkołach i sądach rozmawialiśmy o naszej pracy, o Waszych prawach i o mądrym z nich korzystaniu. Pięknie dziękujemy za te spotkania! 15 marca za nami, ale to nie koniec rozpraw, warsztatów i rozmów, które dla młodszych i starszych przygotowali sędziowie z całej Polski wraz z zaprzyjaźnionymi prawnikami. Przed nami edukacyjny marcowy maraton!1

1 Więcej o wydarzeniach DEP pod linkiem: https://iustitia.pl/dzien-edukacji-prawnej-za-nami/.

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj

Łańcuch Światła w Budapeszcie

Nasi węgierscy przyjaciele rozja­śnili dziś mrok autorytarnych dążeń łańcuchem światła (23.3.2025 r. Budapeszt). Ramię w ramię odważni obywatele i sędziowie stają w obronie wartości, które są bliskie nam wszystkim. Budują europejską wolność i wspólnotę.

Łańcuch, który prawie 8 lat temu rozświetlił Warszawę i inne polskie miasta dziś niesie nadzieję w kolejnej europejskiej stolicy. To dla nas duma i radość.

Jesteśmy z Wami!

Opublikowano IUSTITIA 3-4(54)/2024, Sprawy bieżące | Skomentuj