Dobre wieści! Znamy już tegoroczne laureatki i laureatów Honorowej Odznaki „Iustitii”. Dzięki ich zaangażowaniu, pomysłom i codziennej pracy „Iustitia” jest tak wyjątkowa. To nasza radość i duma. Oto oni:
Joanna Grzanka. Dla wielu z nas po prostu Asia. Jest członkinią naszego Stowarzyszenia od 2015 r. W zarządzie Oddziału we Wrocławiu od kilku lat pełni funkcję skarbnika. Asia jest jednym z filarów Zespołu ds. Prawa Cywilnego, w ramach którego uczestniczy w opracowywaniu opinii i rekomendacji. Jest inicjatorką i współautorką przygotowanych w tym Zespole i udostępnionych na stronie internetowej „Iustitii”: dwujęzycznego formularza wniosku o ustanowienie opiekuna tymczasowego dla małoletniego obywatela Ukrainy oraz dwujęzycznych pouczeń i transliteracji powszechnie stosowanych przez sądy rodzinne w Polsce. Jest również współautorką wzorów pouczeń w sprawach nieletnich dla sądów rodzinnych oraz aktualizacji „Apteczki Prawnej – Lex bez łez”.
Małgorzata Rozmiarek-Brzezińska z Oddziału Wielkopolskiego od lat angażuje się w działania edukacyjne, regularnie spotyka się z przedszkolakami i uczniami poznańskich szkół. Wykonała też mnóstwo mrówczej, niewidocznej pracy, bez której lokalne projekty nie doszłyby do skutku. Dzięki niej nasze stowarzyszenie ma znakomity kontakt ze światem artystycznym. To Małgorzata Rozmiarek-Brzezińska doprowadziła do zorganizowania spotkania z zespołem „Kwiat Jabłoni” na Pol’and’Rock Festival, który zgromadził tłumy. Miała też niebagatelny wkład w organizację aktywności „Iustitii” na Festiwalu w Cieszanowie.
Anna Górnik i Agnieszka Mroczek, które w Oddziale Zachodniopomorskim stworzyły godny pozazdroszczenia program edukacji prawnej.
Ania i Agnieszka to prawdziwe ambasadorki wiedzy prawnej w Szczecinie i Koszalinie. Kreatywnie i inspirująco przekazują swoją wiedzę uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Ich zajęcia odbywają się w szkołach, sądach, świetlicach, przedszkolach i praktycznie nie ma miejsca, w którym nie dałyby rady przeprowadzić symulacji rozprawy. Ich aktywność nie tylko inspiruje młodych ludzi, lecz także wytycza nowe ścieżki w edukacji prawnej! Dziewczyny opracowały autorskie programy zajęć „Stop Hejt”, „Lekcja prawa w sądzie”, przeprowadziły setki zajęć, przeszkoliły tysiące osób. Ich entuzjazm jest zaraźliwy, a zaangażowanie – nieocenione. Potrafiły wciągnąć do działania nie tylko sędziów, lecz także przedstawicieli innych zawodów prawniczych.
Katarzyna Gajda-Roszczynialska jest Prezeską Oddziału w Krakowie. To propagatorka edukacji prawnej, jak również organizatorka wielu naszych iustitiańskich przedsięwzięć. Między innymi, dzięki Kasi mieliśmy możliwość uczestnictwa w szkoleniach pogłębiających naszą wiedzę i doświadczenie w stosowaniu prawa europejskiego, jak i znajomość zasad funkcjonowania instytucji sądownictwa innych krajów europejskich. To współautorka wielu opracowań praktycznych dla sędziów, które czynią meandry prawa łatwiejszymi do pokonania.
Kasia jest propagatorką nowoczesnego sądownictwa, opartego nie tylko na synergii, ale przede wszystkim zakładającego model elastycznego reagowania na zmieniające się potrzeby interesariuszy.
Krzysztof Urbaniak od wielu lat pełni funkcję Prezesa Oddziału w Kaliszu. Jest osobą całkowicie oddaną idei praworządności i ideałom głoszonym przez nasze Stowarzyszenie. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich podejmowanych przez niego inicjatyw, których w przedziale ostatnich lat było kilkadziesiąt. Regularnie wspierał swoją obecnością protesty w obronie niezawisłych sądów prowadzone pod budynkiem Sądu Okręgowego w Kaliszu przez KOD Oddział w Kaliszu. Współorganizował na terenie Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Pleszewa spotkania Tour de Konstytucja.
Tomasz Posłuszny z Oddziału w Lublinie od 2016 r. pełni funkcję przewodniczącego zespołu międzynarodowego „Iustitii” . Swoje obowiązki wypełnia z wielkim zaangażowaniem. Jest rzetelny, sumienny i kreatywny. Od siebie wymaga najwięcej – przetłumaczył samodzielnie wiele istotnych tekstów prawniczych, m.in. wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach dotyczących praworządności w Polsce, które mogliśmy publikować na naszej stronie internetowej. Zawsze można na niego liczyć. Tomasz od lat reprezentuje nasze Stowarzyszenie na arenie międzynarodowej. Uczestniczył w wielu konferencjach i spotkaniach z przedstawicielami instytucji europejskich. Od 2023 r. jest przedstawicielem „Iustitii” w Europejskim Stowarzyszeniu Sędziów (EAJ), które stanowi część największej organizacji sędziowskiej na świecie – Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów. Brał udział w wielu zjazdach EAJ i IAJ: w Tel Awiwie, Tajpej, Warszawie i Cape Town, gdzie każdorazowo przedstawiał sytuację polskiego sądownictwa.
W ramach EAJ Tomasz uczestniczy w pracach zespołu ds. monitorowania zagrożeń dla sądownictwa w różnych krajach na świecie1.
1 Więcej o laureatach na stronie: https://iustitia.pl/laureaci-honorowej-odznaki-iustitii-2025-zapraszamy-do-oddawania-glosow/.