• Na dobry początek
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 1(39)/2020, dodano 10 sierpnia 2020.

Polityczne wybory w Sądzie Najwyższym

dr hab. Krystian Markiewicz

(inne teksty tego autora)

Tu dochodzimy do pewnej konstatacji ogólnej: wszystkie neo-organy zostały powołane bez wymaganego przez Konstytucję RP oraz ustawy wniosku, tzn:

1.   Członkowie neo-KRS, którzy powołali sędziów do SN

Zostali oni powołani bez wymaganego wniosku, gdyż sędziowie wycofali poparcie co do prezesa Macieja Nawackiego. Czekamy na rozstrzygnięcie sądu, czy M. Nawacki został powołany na członka KRS oraz w związku z tym, że 15 sędziów było wybieranych blokowo, czy pozostałych 14 zostało wybranych na członków KRS.

2.   Neo-sędziowie SN, którzy wybrali I Prezesa SN

Wszyscy tzw. nowi sędziowie (w tym Małgorzata Manowska) zostali powołani na urząd sędziego bez wymaganego wniosku KRS, bo legalnie powołanego KRS nie ma (zob. pkt 1), a nawet jeśli jest, to nie jest on organem niezależnym. Czekamy na rozstrzygnięcia SN i TSUE, czy te osoby są w ogóle sędziami.

3.   Neo-I Prezes Sądu Najwyższego, wybrany w wadliwej procedurze.

Nowy Neo-I Prezes SN, został powołany bez wymaganego wniosku Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, bo Pan Minister Stępkowski nie dopuścił do podjęcia uchwały przez Zgromadzenie.

A zatem jest to misterna, ale bardzo słaba konstrukcja. Wystarczy jedno rozstrzygnięcie i ta cała polityczna struktura pod szyldem „przejęcie sądów przez polityków” posypie się jak domek z kart. Wcześniej czy później. Mam nadzieję, że wcześniej. Wytrwamy.

 

Prof. UŚ dr hab. Krystian Markiewicz

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

1 Raport „Iustitii” (2020) „Polacy, w tym sędziowie, o kandydatach na I Prezesa Sądu Najwyższego” dostępny na: https://iustitia.pl. Wyniki zostaną również omówione w całości w kolejnym numerze kwartalnika IUSTITIA.

2 Zob. https://wyborcza.pl/7,95891,25952099,sadowy-przewrot-2020-czyli-nieudana-misja-podporzadkowania.html; https://tvn24.pl/polska/krystian-markiewicz-z-iustiti-o-przebiegu-zgromadzenia-ogolnego-i-pierwszej-prezes-sn-malgorzacie-manowskiej-4594860; https://tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25970182,zakonczyly-sie-obrady-w-sn-wszystko-odbywalo-sie-na-zasadach.html

Strona 2 z 212