- Konferencje i szkolenia
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(30)/2017, dodano 19 kwietnia 2018.
Sprawozdanie ze Spotkania Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów 12–16.11.2017 r., Santiago de Chile
Bogdan Jędrys
(inne teksty tego autora)W toku spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów3, poza sprawami organizacyjnymi, została omówiona sytuacja sędziów w Turcji, ze szczególnym uwzględnieniem określenia sposobów świadczenia pomocy materialnej dla rodzin sędziów objętych represjami. Delegaci przyjęli także rezolucję w sprawie zagrożeń dla niezależnego sądownictwa w Bułgarii. Zebrani wysłuchali również raportu na temat sytuacji sądownictwa w Polsce, obejmującego przedstawienie aktualnego stanu Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów powszechnych, po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o sądach powszechnych. Delegat z Polski przedstawił także aktualną sytuację związaną z zawetowaniem przez Prezydenta RP ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz działania Stowarzyszenia „Iustitia” związane z tą sytuacją. Zgromadzeni przedstawiciele stowarzyszeń europejskich wykazali duże zainteresowanie sytuacją w Polsce i zadawali szereg pytań dotyczących tej kwestii. Konsekwencją tych rozmów stało się przekonanie o niezbędności przyjęcia rezolucji w sprawie stanu zagrożeń dla polskiego sądownictwa najpóźniej po wejściu w życie ustaw zmieniających organizację Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.
W toku seminarium „Zarządzanie sądownictwem a niezależność sędziów” zaproszeni mówcy będący sędziami m.in. z Chile, Panamy, Argentyny, Danii, Kanady, Chorwacji oraz Południowej Afryki wskazywali jednoznacznie na rosnącą na całym świecie falę populizmu, która stanowi istotne zagrożenie dla niezależności sądownictwa, w szczególności w państwach o stosunkowo świeżych tradycjach demokratycznych. W tym zakresie należy zaakcentować szczególnie wystąpienie Diego Garcia-Sayan’a będącego specjalnym sprawozdawcą Narodów Zjednoczonych ds. niezależności sędziów i prawników, który nota bene odwiedził nasz kraj w październiku 2017 r. i wyraził zaniepokojenie zmianami w organizacji sądownictwa w Polsce, które już zostały przeprowadzone i zamierzają być przeprowadzone przez partię obecnie rządzącą w naszym kraju. D. Garcia-Sayan ma zamiar wkrótce ponownie odwiedzić nasz kraj w związku z tą sytuacją.
Podsumowując wskazać należy, jako najważniejsze elementy spotkania Światowego Stowarzyszenia Sędziów w Santiago, aktualizację Powszechnej Karty Sędziego, przyjęcie rezolucji dotyczącej Bułgarii oraz kwestie związane z pomocą humanitarną dla rodzin represjonowanych sędziów tureckich. Odnosząc się natomiast do spraw polskich, należy wskazać na pełne zrozumienie i poparcie wszystkich delegatów dla działań „Iustitii” zmierzających do przeciwdziałania wszelkim naruszeniom niezależności sędziów i niezawisłości sądownictwa w Polsce. W tym zakresie wydaje się być niezbędne podjęcie przez Europejskie Stowarzyszenie Sędziów stosownej rezolucji, najpóźniej tuż po uchwaleniu ustaw zmieniających organizację SN i KRS.
Na zakończenie jeszcze bardzo osobiste i niepozbawione ironii spostrzeżenie na kanwie zaproszenia sędziów szwajcarskich do ich ambasady w Santiago de Chile:
Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, na świecie naprawdę istnieją kraje, których ambasadorzy odczuwają potrzebę spotkania się z sędziami, którzy przebyli bardzo długą podróż, aby reprezentować swój kraj pośród sędziów z całego świata!
(IS)
* Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie.
1 International Association of Judges; dalej jako: Stowarzyszenie IAJ lub Stowarzyszenie.
2 The Universal Charter of The Judge uchwalona przez Stowarzyszenie IAJ podczas spotkania na Tajwanie 17.11.1999 r.
3 Grupa Europejska Światowego Stowarzyszenia Sędziów.