• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(38)/2019, dodano 26 marca 2020.

III Kongres Praw Obywatelskich

Prof. Marcin Matczak: „Nie zaprosiliśmy młodzieży do tworzenia struktur prawno-demokratycznych, więc oni nie widzą swojej mocy sprawczej się i wycofują się”.

Prof. Mirosław Wyrzykowski: „W listopadzie i grudniu 2015 r. pomyślałem, że mój świat będzie wywrócony do góry nogami. Okazało się, że był to tylko kryzys konstytucyjny. Od 2016 r. już nie ma kryzysu, jest już bezprawie. Język debaty w przestrzeni publicznej niszczy Konstytucję!”.

Przedstawiciel stowarzyszenia z Gdańska mówił: „Rozkład TK, moim zdaniem, nastąpił wcześniej – nie zostały wykonane wyroki”.

Rektor Węgleński pytał: „Krytycznie odnieśliście się Państwo do tego, co się dzieje w państwie – czy to oznacza, że ponad 40% zadowolonego społeczeństwa się myli?”.

Prof. M. Wyrzykowski: „Trzeba zbadać, jaki procent z tych 40% godzi się na wszystko, to co dzieje się naszym kraju”.

Dr A. Materska-Sosnowska: „Musimy precyzyjne diagnozować, co było złe i to poprawiać, a nie psuć i niszczyć”.

Władza posługująca się językiem typu „sędziowie kłamią” zbudowała narrację przeciwko sędziom i ten proces trwa nadal.

Prof. M. Matczak: „Historię każdego kraju i każdego człowieka, można opowiedzieć zarówno jako sukces jak i klęskę. Łatwo jest manipulować, używając odpowiedniej narracji. W protestach nie może być agresji, to musi być narracja spokoju i podkreślania niesprawiedliwości, której nie akceptujemy”.

Przedstawicielka Fundacji Park Śląski Katowice: „Dlaczego na wszystkich protestach nie widzimy młodzieży? Owszem są na protestach o środowisko i klimat, ale w protestach dotyczących sędziów czy sądów ich nie ma. Czyją rolą jest zachęcenie młodzieży do walki o demokrację?”.

Przedstawiciel Kongresu Obywatelskiego: „Organizujemy szkolenia dla młodzieży, jak walczyć o demokrację. Nie potrafimy zachować spokoju, patrząc na marsze «faszystów». Proszę o wskazówki jak wykorzystać energię do protestowania w sposób zgodny z prawem?”.

Maciej Ziarko – emerytowany górnik: „Kto spowodował, że mamy taki węzeł gordyjski i kto go ma rozwiązać? Które uczelnie wykształciły tych, którzy teraz zajmują prominentne stanowiska?”.

Dr A. Materska Sosnowska: „Ludzi dobrej woli jest więcej! Jest nas coraz więcej, tych którzy dyskutują o potrzebie ochrony praworządności”.

Prof. M. Matczak: „Nie stosujcie polityki zaczepnej, róbcie dalej to, co robicie”.

Strona 9 z 18« Pierwsza...7891011...Ostatnia »