• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 1(43)/2021, dodano 9 czerwca 2021.

Aktualne kierunki rozwoju władzy sądowniczej. Marsz Tysiąca Tóg rok później

Edith Zeller18

Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów Administracyjnych (AEAJ)

 

W demokratycznych społeczeństwach to na sędziach spoczywa obowiązek powstrzymywania i równoważenia innych władz celem zagwarantowania podstawowych praw i wolności. Sędziowie muszą podejmować sprawiedliwe i bezstronne decyzje oraz chronić nasze prawa, bez względu na to, kto sprawuje władzę. W celu realizacji tych obowiązków władza sądownicza musi być niezależna.

Z tego względu, niezależne sądy są jednym z fundamentów, głównych filarów, naszego wspólnego, europejskiego domu, naszego wspólnego schronienia.

Co się stanie, jeżeli sędziowie będą kontrolowani przez władzę ustawodawczą lub wykonawczą, przez partie polityczne lub inne grupy interesu? To oczywiste, nasz dom utraci jeden z podstawowych filarów lub utraci solidne fundamenty, na których jest zbudowany i rozpadnie się.

Podobnie jak budowniczy tych kolumn, tak sędziowie, są zobowiązani do stania na straży i dbania o to, aby kolumny czy dom nie zawaliły się.

Ten obowiązek jest częścią naszej sędziowskiej przysięgi i nie ma nic wspólnego z osobistymi politycznymi przekonaniami.

Wielokrotnie powtarzano, że wielu z nas jest zaniepokojonych rozwojem tzw. reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce, zmierzających do poddania polskich kolegów kontroli politycznej. Ze względu na ograniczony czas nie mogę omawiać szczegółów, które i tak są Wam doskonale znane.

Te pęknięcia są bardzo silne, ale całkowitemu upadkowi zapobiega odważna postawa Polskich kolegów z „Iustitii” i Themis, a także z różnych grup społeczeństwa.

Rok temu tysiące z nas zebrało się, aby maszerować ulicami Warszawy na znak protestu przeciwko atakowi na niezależność oraz przeciwko najnowszym rządowym zmianom, którymi chciano podporządkować wymiar sprawiedliwości w tzw. ustawie kagańcowej.

Ustawa kagańcowa weszła w życie. W oparciu o jej przepisy niektórzy z polskich kolegów-sędziów, którzy otwarcie stawali w obronie zasad prawa, są prześladowani z naruszeniem fundamentalnych praw, generalnych zasad prawa Unii Europejskiej oraz wbrew jednoznacznym orzeczeniom TSUE.

Te ataki skierowane przeciwko poszczególnym polskim sędziom zmierzają do wywołania efektu mrożącego na pozostałych polskich sędziach.

To oznacza, iż jeden z filarów naszego wspólnego europejskiego domu pokazał znaczną rysę i może upaść.

Z tego powodu naszym obowiązkiem jest stanąć obok naszych europejskich kolegów i potępić te ataki na niezależność.

Musimy także to robić, aby ostrzec o utracie wzajemnego zaufania w Europie oraz o wpływie, jaki może mieć na nasz wspólny europejski dom.

Musimy także to robić, aby dostarczyć prawdziwych informacji członkom naszych społeczności: różnego rodzaju nieobiektywny czy nawet fałszywy krytycyzm ze strony polityków czy mediów społecznościowych próbuje podważać zaufanie do niezależności sądownictwa. Jednym z takich działań była farma trolli pod skrzydłami Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z tego względu kontynuujemy udział w naszej demonstracji, w naszym wspólnym marszu w tym roku.

Jestem do głębi poruszona jak wielu z Was zgromadziło się, nawet jeśli z uwagi na pandemię tylko on-line.

To potwierdza zwiększającą się świadomość, czy nawet wciąż rosnącą solidarność z polskimi kolegami.

To także potwierdza poważne obawy na całym świecie dotyczące ataków na niezależnych sędziów.

To także pokazuje, że nasi polscy koledzy odważnie kontynuują swoją drogę i działają w zgodzie z wysokimi moralnymi standardami sędziowskimi, tak samo jak znaczna część polskiego społeczeństwa, która sprzeciwia się nielegalnym zmianom i działaniom. To czyni nas pewnymi, że uda się zapobiec całkowitemu upadkowi naszego domu.

Pozostańmy temu wierni, róbmy wszystko co w naszej mocy, aby ochronić rządy prawa w naszych ojczyznach! Kontynuujmy wysiłek w tworzeniu trwałego, wspólnego domu!

Moi drodzy polscy Koledzy, wyrazy szacunku!

Strona 10 z 40« Pierwsza...89101112...203040...Ostatnia »