- Sądy za granicą
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3-4(54)/2024, dodano 11 maja 2025.
Struktura sądownictwa w Ekwadorze
Wszystkie orzeczenia kasacyjne wydawane przez różne izby Sądu Krajowego, jak również te dotyczące kontroli karnej, muszą być publikowane w Dzienniku Urzędowym, który jest oficjalną gazetą państwową, biorąc pod uwagę, że orzecznictwo, choć w Ekwadorze nie osiągnęło wymiarów prawa zwyczajowego, zyskuje na znaczeniu jako źródło prawa, co spowodowało konieczność rozpowszechnienia wszystkich jego orzeczeń kasacyjnych, oprócz których Trybunał ma własną publikację, Dziennik Sądowy, ale publikuje on tylko orzeczenia dotyczące istotnych kwestii.
Prezes Krajowego Trybunału Sprawiedliwości jest wybierany bezwzględną większością głosów spośród 21 sędziów krajowych na okres 3 lat. COFJ nie odnosi się wyraźnie do możliwości reelekcji, ale w praktyce zostało to zinterpretowane jako oznaczające, że jest to możliwe2. Prezes Sądu Krajowego jest przedstawicielem sądownictwa Ekwadoru, chociaż COFJ wyjaśnia, że nie należy tego rozumieć jako reprezentacji prawnej, która do celów administracyjnych i zarządzania odpowiada Przewodniczącemu Rady Sądownictwa. W przypadku przeszkody lub tymczasowej nieobecności urzędującego przewodniczącego, zostanie on zastąpiony przez sędziego wyznaczonego na tej samej sesji, ale jeśli nieobecność jest ostateczna, należy zwołać sesję plenarną w celu wyboru nowego przewodniczącego, który dokończy kadencję.
Każda wyspecjalizowana izba wybiera prezesa spośród swoich członków w drugiej połowie każdego roku, którego najważniejszymi obowiązkami jest przesyłanie na posiedzenie plenarne Sądu Krajowego wyroków, które trzykrotnie powtarzają tę samą opinię w tej samej kwestii prawnej, w celu opracowania systemu precedensów orzeczniczych oraz nadzorowania, aby w jego izbie nie było sprzecznych orzeczeń w tej samej kwestii prawnej.
W Sądzie Krajowym funkcjonują także stali współsędziowie, wybierani spośród osób, które uzyskały najwyższe oceny, ale nie zostały powołane do pełnienia funkcji sędziego. Liczbę współsędziów i izbę, do której są przypisani, określa Rada Sądownictwa w porozumieniu z Prezesem Sądu Krajowego, w zależności od potrzeb. Najważniejsze funkcje współsędziów są dwojakie: zastępowanie, w drodze losowania, stałych sędziów w przypadku przeszkody lub nieobecności oraz ocena dopuszczalności skarg kasacyjnych, które zostały przydzielone do izby, do której zostali przydzieleni.
1.1. Sądy prowincjonalne
Aby zrozumieć tę część, warto wspomnieć, że Ekwador jest podzielony terytorialnie na 24 prowincje, a każda z nich z kolei na różne kantony. W każdej prowincji, z wyjątkiem wyspy Galapagos, znajduje się sąd prowincjonalny, którego liczba członków zależy od potrzeb. Tak więc sądy prowincjonalne w Pichincha i Guayas mają najwięcej sędziów, a te w regionie Amazonii mają ich najmniej. Większość sądów prowincjonalnych składa się z wyspecjalizowanych izb, których liczba zależy od obciążenia pracą; tak więc w prowincjach Pichincha, Guayas i Azuay istnieją izby specjalizujące się w sprawach cywilnych, karnych, pracowniczych i rodzinnych, oprócz tego, że równolegle istnieją sądy rejonowe specjalizujące się w sprawach podatkowych i sporno-administracyjnych, które organicznie nie są częścią sądów prowincjonalnych, chociaż mają podobną rangę, z jurysdykcją terytorialną w kilku prowincjach (dlatego nazywane są sądami okręgowymi), zgodnie z podziałem dokonanym przez Radę Sądownictwa. W pozostałych prowincjach sądy prowincjonalne mają zazwyczaj dwie wyspecjalizowane izby: w sprawach cywilnych, które obejmują sprawy gospodarcze, najmu, z zakresu prawa pracy i rodzinnego oraz sprawa karne, które obejmują sprawy karne pospolite, policyjne, wojskowe i tranzytowe. W prowincjach o mniejszej populacji, głównie w regionie Amazonii, sądy prowincjonalne są wielokompetentne, tj. rozpatrują wszystkie sprawy.
Podstawową funkcją sądów prowincjonalnych jest rozpatrywanie i rozstrzyganie odwołań od wyroków wydanych przez sądy I instancji. Rozpatrują one również postępowania karne przeciwko funkcjonariuszom publicznym, którzy korzystają z jurysdykcji sądów prowincjonalnych, w I instancji, dochodzenia prokuratorskie, za które odpowiada prezes sądu; oraz etap procesu, za pośrednictwem izby karnej; a w II instancji, za pośrednictwem izby, która zajmuje się daną sprawą. Są również odpowiedzialni za rozstrzyganie sporów o właściwość między sądami I instancji, a także za uznawanie i wykonanie wyroków zagranicznych.