• Prawo cywilne
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(44)/2021, dodano 16 lipca 2021.

Wykorzystanie Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych do dokonania czynności procesowej sądu

dr Ireneusz Wolwiak
(inne teksty tego autora)

Skuteczność doręczenia

Przy dokonywaniu przez sąd czynności procesowych wskazuje się w nauce na konieczność występowania określonych warunków przyjęcia ważności tej czynności. Czynność musi być dokonana przez sądowy organ państwa, w formie przepisanej dla tej czynności bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa procesowego jako prawa publicznego28 oraz wobec stron postępowania podlegających jurysdykcji krajowej sądu29. Niezachowanie tych wymogów prowadzi do uznania czynności za bezskuteczną. Jednak bezskuteczność jest pojęciem nadrzędnym obejmującym ogół wadliwych czynności procesowych podejmowanych w postępowaniu rozpoznawczym. Czynności bezskuteczne mogą być czynnościami nieistniejącymi, nieważnymi, bezskutecznymi bezwzględnie, albo niepowodującymi takich następstw, mimo zaistnienia wadliwości30.

Oceny wadliwości czynności doręczenia, w ramach wymienionych wcześniej wymagań, będzie przy doręczeniu przez portal informacyjny związana przede wszystkim z formą dokonania czynności. Sprowadza się to do sposobu doręczenia31. Odwołanie się do wcześniejszej tezy wprowadzenia w art. 15zzs9 ust. 2 zd. 1 ZapobChoróbU normy nakazu zachowania sądu w sferze realizacji kompetencji odnoszącej się do dokonania czynności doręczenia – pociągałaby za sobą stwierdzenie bezskuteczności czynności doręczenia zrealizowanego w inny sposób niż przez portal informacyjny.

Trzeba jednak dodać, że podstawowa zasada wiążąca się z czynnością doręczenia – a wyprowadzona z przepisów rozdziału 2 Kodeksu – będzie przy tym sposobie doręczenia zrealizowana, gdy adresatowi stworzy się sytuację umożliwiającą wyłącznie jemu zapoznanie się z treścią pisma w każdym momencie 14-dniowego terminu, bez konieczności dokonywania dalszych działań z jego strony. Zawiadomienie o piśmie jest bowiem równoznaczne z udostępnieniem pisma przez konto, co nie wymaga odrębnej wiadomości o pozostawieniu przesyłki, jak to ma miejsce przy doręczeniu w trybie art. 139
§ 1 KPC. Przy doręczeniu przez portal informacyjny poza wskazaną wadliwością działania systemu teleinformatycznego prowadzą do bezskuteczności doręczenia, do rozważenia pozostaje jeszcze doręczenie pisma w inny sposób niż przez portal informacyjny (oczywiście poza wyjątkami wymienionymi w art. 15zzs9 ust. 2 zd. 2o ZapobChoróbU). Nie może więc być tak, by znaczenie miał tylko sam rezultat otrzymania przez adresata pisma, przekreślając istotę czynności doręczenia32. Wówczas stworzenie sytuacji umożliwiającej zapoznanie się z treścią pisma przez sąd – poprzez podmioty wymienione w art. 131 § 1 KPC – należałoby zakwalifikować do bezskutecznych czynności. Doręczenie zrealizowane zgodnie ze wzorami tej czynności wynikającymi z rozdziału 2 poprzez wręczenie pisma zawodowemu pełnomocnikowi, a nawet osobie upoważnionej przez niego w kancelarii czy domownikowi (art. 138 § 1 i 2 KPC) bądź nawet przyjęcie skutku doręczenia na podstawie art. 139 § 1 KPC – nie jest wadliwością samej czynności doręczenia, która odnosiłaby się zarazem do elementu konstytutywnego tej czynności. Jednak powinność zapewnienia pełnomocnikowi zapoznania się z treścią pisma poprzez portal informacyjny stwarza większą gwarancję dotarcia tej treści do adresata. Następstwem zachowania sądu w postaci doręczenia przesyłki w tradycyjny sposób należy więc przenieść na płaszczyznę ograniczeń pełnomocnika w zapoznaniu się z pismem. Przy odbiorze pisma przez upoważnioną osobę konieczne byłoby ustalenie daty zapoznania się pełnomocnika z pismem, a nie data odbioru takiego pisma. Przy zwrocie nieodebranej przesyłki zapoznanie się z pismem nie nastąpi. Wobec czego doręczenie trzeba będzie uznać za bezskuteczne. Chociaż przy publikacji wszystkich pism w portalu informacyjnym , gdy nie jest ono umieszczane na poszczególnych kontach, byłaby to raczej kwestia przyjęcia terminu zapoznania się z pismem, skoro umieszczenie pisma w portalu informacyjnym ma inne znaczenie dla pełnomocnika niż tylko dostęp do sprawy na podstawie treści art. 9 KPC. W tym miejscu ukazuje się jednak kolejne zagadnienie tego sposobu doręczenia, jakim powinna być informacja dla pełnomocnika, że umieszczone dla niego pismo wywoła właśnie skutek doręczenia.

Podsumowanie

Należy stwierdzić, że o ile samo doręczenie pism sądowych dla zawodowych pełnomocników za pośrednictwem systemu teleinformatycznego nie może budzić wątpliwości33, to wybór dokonania tej czynności poprzez umieszczenie treści pisma w portalu informacyjnym – już tak. Wprowadzone art. 15zzs9 ust. 2 ZapobChoróbU uregulowanie nastąpiło bez przygotowania zasad funkcjonowania tego systemu oraz bez przepisów zawartych w zarządzeniu w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej. Nie wprowadzono odpowiedniego okresu na umożliwienie pełnomocnikom założenia kont w portalu informacyjnym, zwłaszcza że w chwili wejścia w życie ustawy, konto należało założyć w każdym sądzie apelacyjnym osobno. Jednocześnie założenie konta uzależniano od akceptacji regulaminu wydanego przez prezesa sądu apelacyjnego34. Regulamin ten poza szerokim zakresem wymagań co do danych personalnych, przewiduje zaś czasową niedostępność portalu informacyjnego z powodu przerw technicznych, przeglądów czy modyfikacji. Nie wiadomo przy tym, jaki to ma mieć wpływ na odbiór pisma.

Strona 6 z 8« Pierwsza...45678