• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 2(36)/2019, dodano 28 sierpnia 2019.

II Kongres Prawników Polskich 1.6.2019 r. w Poznaniu

I na tym nie koniec. Dopiero się rozkręcamy. Sędziowie pojadą w tym roku na Festiwal Opener, Pol’And’Rock Festiwal, różne pikniki rodzinne, czy Targi Książki w Krakowie.
Być może dla części osób (również siedzących na tej sali) to działania niepotrzebne, zbyt odważne, czy nawet niestosowne dla prawnika. Ja ten pogląd przyjmuję, ale proszę mi wierzyć, że bezpośredni kontakt pozwala nam zrozumieć perspektywę naszych rodaków, ale też i daje szansę przedstawić perspektywę prawną. To buduje praworządność.
To też apel do Was politycy, zamiast znieważać i pluć na sędziów porozmawiajcie z ludźmi, zamiast wydawać pieniądze, aby nas upokarzać, zadbajcie o edukację prawną i o godne życie pracowników sądów.
Czy Wam nie wystarczy tej zemsty? Czego jeszcze oczekujecie? Krwi moich 40-letnich przyjaciół za winy Waszych ojców? Chcecie tu Turcji?!
Ty, który nienawidzisz, będę bronił Twojej niezależności. Nie ważne, czy tego chcesz, czy nie, ostatecznie w tym kraju zapanuje sprawiedliwość i sędziowie będą jej gwarantem.
Politycy, naukowcy, dziennikarze i my prawnicy też, przez ostatnie 30 lat nie dali rady. Czas to zmienić!
Nie pozwólmy przypiąć sobie łatki „kasta”, „zamknięta grupa”. Mimo, że nasze środowisko pracy to sale sądowe, kancelarie czy gabinety, wyjdźmy do ludzi. I róbmy to również dla siebie, bo rozumiejąc ludzi i ich problemy, mamy szanse stać się lepszymi prawnikami, mamy też możliwość dowiedzenia się, jakich reform sądowych Polacy tak naprawdę potrzebują. Wiemy przecież doskonale, że znakomita większość Polaków nie uznaje za właściwą reformę polegającą na zwiększeniu wpływów politycznych w sądownictwie. Bądźmy nawet nie tyle bliżej społeczeństwa, ale w jego centrum, zwłaszcza teraz, gdy politycy chcą nas z niego wykluczyć.
Namawiam zatem Państwa do otwartości, do aktywności i do współpracy w kierunku umacniania praworządności jak i bezpośredniej edukacji prawnej naszych rodaków. Prawnik nie może się kojarzyć jedynie z togą, aktami, młotkiem i łańcuchem.

Kończąc moje wystąpienie, pragnę podziękować:
•    RPO Adamowi Bodnarowi, który doskonale rozumie zarówno działania sędziów, „Iustitii”, jak i ogólnie sytuację polskiej praworządności; choć sprawuje urząd w trudnych czasach, bez wątpienia staje odważnie po stronie praw obywatelskich;
•    organizacjom pozarządowym, których jest coraz więcej, ale szczególnie KOS i inicjatywie Wolne Sądy, które blisko współpracują z nami;
•    tym adwokatom i radcom prawnym, którzy mają odwagę, którzy niejednokrotnie pokazywali, że możemy na nich liczyć, nie tylko w przypadku postępowań dyscyplinarnych; kiedy jedni się narażali, inni przyjmowali medale…;
•    prokuratorom, szczególnie zrzeszonym w Stowarzyszeniu Lex Super Omnia, za ich niezłomność i odwagę; przywracacie wiarę w odrodzenie się niezależnej prokuratury; Wam jest szczególnie ciężko;
•    innym grupom społecznym – psychologom, dziennikarzom, naukowcom czy wolontariuszom, którzy w różny sposób stale nas wpierają; dzięki nim widzimy, że sędziowie nie są sami;
•    na koniec sędziom, w tym I PSN, którzy w znakomitej większości, pomimo szykan, pomimo nacisków, zachowują godną postawę.

Są chwile w dziejach kraju, kiedy trzeba wziąć odpowiedzialność za ludzi. Tych dobrych i tych złych. Wtedy kiedy trzeba karać, ale władza broni bandyty, ale też wtedy kiedy trzeba ratować niewinnych. My sędziowie potrafimy to robić lepiej niż ludzie, którzy wybierani są w plebiscytach. Każdy na czymś się zna, do czegoś został powołany! W związku z tym czas, aby politycy, dziennikarze i wróżki zrzekli się władzy nad sądami. Dlatego czas na pakt dla Polski, dla praworządności, który zapewni przestępcom więzienie, ale niewinnym długie spokojne życie. I my sędziowie tego dopilnujemy. To jest nasze przyrzeczenie.

prof. Krystian Markiewicz
Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Strona 2 z 1112345...10...Ostatnia »