• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3(37)/2019, dodano 4 listopada 2019.

Akcja szkalowania sędziów zorganizowana w Ministerstwie Sprawiedliwości

Przedstawiamy Państwu blok tekstów dotyczących tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości, nazywanej też emigate. Jest to sytuacja bez precedensu w III RP. Ujawnione przez media fakty świadczą o tym, że była to polityczna akcja wymierzona w sędziów broniących niezależności sądownictwa. Akcja przeprowadzona przez władzę polityczną rękoma pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości. Z ujawnionej korespondencji wynika, że o działalności swoich podwładnych mógł wiedzieć sam minister Zbigniew Ziobro. Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” kategorycznie sprzeciwiło się określaniu tej afery mianem „kłótni między sędziami”. Władza wykonawcza próbuje używać sędziów do realizacji własnych planów. Za pomocą kłamstw, oszczerstw, hejtu i przekupstwa usiłuje zdusić wszelkie przejawy niezależności. Warto poznać fakty, punkt widzenia jednej z ofiar tej haniebnej działalności i zapoznać się z komentarzami przedstawicieli różnych środowisk – od sędziów począwszy, poprzez prokuratorów, przedstawicieli świata nauki – po reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego.

Wprowadzenie

Kochani Czytelnicy, przez ostatnie lata pisałem dla Was komunikaty1, starając się rzetelnie prezentować informacje o wydarzeniach w naszym Stowarzyszeniu. Chciałem jednak, aby komunikaty te miały też pewien element bardziej ludzki, koleżeński, dlatego z rzadka – ale jednak – pozwalałem sobie na pewne osobiste komentarze, uwagi, podziękowania i życzenia.

Nie wiem, czy wszystkim Wam to odpowiadało, ale uznałem, że tak będzie właściwie. Chodzi bowiem o to, byśmy byli nie tylko członkami jednego Stowarzyszenia, ale też właśnie koleżankami i kolegami w pełnym tego słowa znaczeniu.

Teraz jednak przyszedł taki czas, że muszę napisać coś jeszcze bardziej osobistego.

W ostatnim czasie wszyscy jesteśmy świadkami wydarzeń niezwykłych. Media podały bowiem informacje, które bulwersują wielu z nas, ale także wywołują niespotykane dotychczas emocje. Ujawniono coś, co od dawna podejrzewaliśmy, ale jednak, jeżeli informacje te okażą się prawdziwe, to jest szok. Z emocjami tymi wszyscy, każdy na swój sposób, staramy się sobie jakoś radzić.

Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że jesteśmy przede wszystkim sędziami. Do wszystkich więc informacji powinniśmy podchodzić chłodno, ostrożnie i obiektywnie, starając się ważyć racje wszystkich. Zapewne taka postawa jest najwłaściwsza.

Tak, jestem sędzią, i w pełni przyjmuję wszystkie ograniczenia i obowiązki wynikające z tej funkcji zarówno w służbie, jak i w życiu prywatnym.

Jednak w stosunku do Krystiana Markiewicza nie jestem sędzią ani on moim podsądnym. Jestem po prostu kolegą, a nawet – jeśli wolno mi użyć tego słowa – przyjacielem.

Dlatego trudno mi być wobec ostatnich wydarzeń bezstronnym czy obiektywnym. Szczerze mówiąc, nie mam na to w ogóle ochoty. W takich chwilach moje miejsce jest u boku przyjaciół. Bez warunków i zastrzeżeń.

Drodzy koledzy, którzy staliście się ofiarami zorganizowanego hejtu, przyjmijcie moje zapewnienie wsparcia i solidarności w tym ciężkim czasie. Słowa te kieruję do Krystiana Markiewicza, Tomka Marczyńskiego, Bartka Przymusińskiego i Bartka Starosty, których znam od wielu lat, a także do innych sędziów będących celem kampanii oszczerstw, pomówień i nienawiści: Moniki Ciemięgi, Moniki Frąckowiak, Doroty Zabłudowskiej, Olimpii Barańskiej-Małuszek, Piotra Gonciarka czy Igora Tulei, których znam co prawda nieco krócej, ale darzę nie mniejszym szacunkiem i podziwem.

Być może łamy Kwartalnika „Iustitia” to nie jest najlepsze miejsce na tak osobiste wyznania. Kiedy jednak patrzę na nasze Koleżanki i Kolegów, którzy przez tak długi czas byli poddawani kampanii oszczerstw, pomówień i najróżniejszym szykanom, to wiem, że oni teraz takich słów wsparcia bardzo potrzebują. Jestem także przekonany, że pod tymi słowami wsparcia i solidarności podpisaliby się wszyscy lub niemal wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia.

Jestem pewien, że przetrwamy ten koszmarny czas i wyjdziemy z niego jako lepsi sędziowie i lepsi ludzie.

Tomasz Klimko

Strona 1 z 1412345...10...Ostatnia »