• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3(37)/2019, dodano 4 listopada 2019.

Akcja szkalowania sędziów zorganizowana w Ministerstwie Sprawiedliwości

9. Sędzia Anna Bator-Ciesielska odmawia orzekania z Przemysławem Radzikiem

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Anna Bator-Ciesielska odroczyła rozprawę, w której w składzie sędziowski zasiadał także Zastępcza Rzecznika Dyscyplinarnego Przemysław Radzik. W jej ocenie zachodzą poważne wątpliwości co do bezstronności sędziego Radzika oraz jego nieskazitelnego charakteru. Pani sędzia zwróciła się także o rozważenie odwołania Przemysława Radzika z delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Przemysław Radzik złożył oświadczenie, w którym zwrócił się o interwencje do Ministra Sprawiedliwości oraz Rzecznika Dyscyplinarnego.

W dniu 3.9.2019 r., a więc już następnego dnia, Rzecznik Dyscyplinarny Piotr Schab poinformował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, czy zachowanie Pani Sędzi Anny Bator-Ciesielskiej stanowi przewinienie dyscyplinarne13.

10. Uchwała Zarządu SSP „Iustitia” w sprawie zwrócenia się do właściwych rzeczników dyscyplinarnych o podjęcie czynności wyjaśniających

W nawiązaniu do licznych publikacji medialnych dotyczących tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości Zarząd SSP „Iustitia” zwrócił się o podjęcie przez właściwe organy czynności wyjaśniających w sprawie możliwości dopuszczenia się przez sędziów Łukasza Piebiaka, Jakuba Iwańca, Arkadiusza Cichockiego, Konrada Wytrykowskiego, Dariusza Drajewicza, Macieja Miterę, Jarosława Dudzicza, Rafała Stasikowskiego, Ireneusza Wiliczkiewicza, Macieja Nawackiego, Tomasza Szmydta, Przemysława Radzika i Michała Lasoty uchybienia godności urzędu sędziego. Wskazano na podejrzenie rażącego naruszenia zasad etyki zawodowej określonych w paragrafach 2, 3, 3a, 4, 5 pkt II oraz 16 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów w ten sposób, że działając wspólnie i w porozumieniu ze sobą oraz innymi osobami, podejmowali działania mające na celu szykanowanie i dyskredytowanie I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf oraz wielu innych sędziów14.

Opracował: Tomasz Klimko

Mamy do czynienia z czymś, co jest zinstytucjonalizowanym atakiem na sędziów

z Prezesem Zarządu SSP „Iustitia” prof. Krystianem Markiewiczem* rozmawia Tomasz Klimko** przy wsparciu Bartłomieja Przymusińskiego*** w Janowie Podlaskim w dniu 14.9.2019 r.

Tomasz Klimko: Na temat tzw. Emigate rozmawiamy z sędzią Krystianem Markiewiczem. Krystianie znamy się, więc pozwolisz, że nie będę Ci „panował”.

Krystian Markiewicz: Oczywiście.

T.K.: Ostatnimi czasy nasze środowisko wstrząsane jest doniesieniami o działającej w Ministerstwie Sprawiedliwości grupie hejterów, która m.in. Ciebie wzięła na cel. Zbigniew Ziobro mówi, że to tylko kłótnia między sędziami. No więc, jak to jest? Kłótnia kolegów, czy jednak zorganizowania akcja polityków przeciwko sędziom, przeprowadzona rękami urzędników ministerstwa?

K.M.: Jako sędziów traktuję osoby, które robią to, co do sędziów należy, czyli orzekają w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby, które pracują w Ministerstwie Sprawiedliwości, często od kilkudziesięciu lat, nie wydają żadnych wyroków. Więc jeżeli to ma być kłótnia rodzinna, to w rodzinie Z. Ziobry. W ekipie, na której czele stoi Pan Minister. W istocie mamy do czynienia z czymś, co jest zinstytucjonalizowanym atakiem na sędziów, którzy bronią praworządności. Atak ten prowadziły osoby, które Minister Sprawiedliwości powołał na różne stanowiska. Poza Ł. Pieniakiem i J. Iwańcem, którzy stracili swoje funkcje (ale tylko w ministerstwie), osoby te cały czas działają i robią to, co robiły wcześniej. Mam na myśli rzeczników dyscyplinarnych oraz inne osoby, które pojawiły się w materiałach ujawnionych przez Onet i Gazetę Wyborczą. W tle tego wszystkiego jest Z. Ziobro, który próbuje wmówić społeczeństwu, że z tą aferą nie ma nic wspólnego…

Strona 5 z 14« Pierwsza...34567...10...Ostatnia »