• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(46)/2021, dodano 14 marca 2022.

Czy użycie wulgaryzmów zawsze kwalifikuje się na akt oskarżenia z art. 212 KK? Rozważania o swobodzie wypowiedzi dziennikarskiej na przykładzie publikacji felietonów

Jolanta Piwowar
(inne teksty tego autora)

Znaczenie słowa bankster wyjaśnia jeden z tekstów zanotowanych w NKJP:

Tytuł: Grecja powinna sprzedać wyspy i Akropol
Wydawca: www.forum.michalkiewicz.pl
Źródło: Forum Stanisława Michalkiewicza
Autorzy: maryna
Data publikacji: 2010-03-04
circ
(…) Prezydent Abraham Lincoln nazywał bankierów „banksterami” niby bankierami-gangsterami w słowach: „Potęga pieniądza ograbia naród w czasie pokoju i wyzyskuje go w czasie wojny.
Potęga pieniądza jest bardziej despotyczna i bardziej upokarzająca niż rządy silnej ręki; jest bardziej chciwa niż biurokracja. Nazywa ona wrogami ludu tych wszystkich, którzy sprzeciwiają się jej lub wskazują na jej zbrodnie”. Prezydent Lincoln i prezydent Kennedy mieli zatargi z finansjerą i obydwaj byli ofiarami zamachu. (…)

 

W najnowszych tekstach opublikowanych w Internecie również bywa używane to słowo, np.:

Banksterzy rozdają dziś karty, są właścicielami świata

Banksterzy to jest ta grupa, która dzisiaj nadaje ton koncepcji polityki zadłużeniowej, kredytowej. To często zarządy banków inwestycyjnych czy komercyjnych. Rozdają karty, są właścicielami świata. Banki posiadają dziś prawie wszystko, a chcą posiadać jeszcze więcej – mówił w Telewizji Republika ekonomista, europoseł PiS Janusz Szewczak autor książki „Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy”7.

Słowo bankster zyskuje coraz większą popularność, chociaż nie jest notowane w słownikach języka polskiego. Niewątpliwie przyczyniła się do tego tocząca się debata publiczna oraz dyskurs na temat kredytów w obcych walutach.

Słowo bankster jest amalgamatem konceptualnym, czyli złożoną strukturą semantyczną, połączeniem różnych elementów znaczeniowych odwzorowanych jako sieć połączeń. Słowo bankster powstało z połączenia dwóch elementów słowotwórczych: bank- + -ster (ang. sufiks − wskazuje na osobę zaangażowaną lub związaną z określoną czynnością lub rzeczą). Banksterami nazywa się osoby, które należą do organizacji bankowej (są w jakiś sposób powiązane z bankami, zarządzają bankami lub należą do grona pracowników sektora bankowego). Negatywne konotacje tego słowa są dekodowane w związku z obecnością w przestrzeni mentalnej użytkowników języka odniesienia do innych wyrazów utworzonych w ten sam sposób, zwłaszcza do słowa gangster (1. „członek gangu; 2. „osoba postępująca w sposób bezwzględny i brutalny, dążąc do osiągnięcia zamierzonego celu”).

We współczesnym języku polskim słowo bankster odnosi się więc do osób zatrudnionych w bankach, które (w ocenie wielu osób) postępują w bezwzględny sposób z klientami (kredytobiorcami), dążą za wszelką cenę do osiągnięcia zysku kosztem klientów. Jest to słowo, które (szczególnie w ostatnim czasie) często pojawia się w przestrzeni komunikowania społecznego w kontekście dyskursu publicznego na temat działalności banków i kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich.

Strona 11 z 13« Pierwsza...910111213