• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(46)/2021, dodano 14 marca 2022.

Czy użycie wulgaryzmów zawsze kwalifikuje się na akt oskarżenia z art. 212 KK? Rozważania o swobodzie wypowiedzi dziennikarskiej na przykładzie publikacji felietonów

Jolanta Piwowar
(inne teksty tego autora)

Bankster

Interesującym pod względem znaczeniowym i stosunkowo nowym słowem, które zostało użyte w felietonach, jest słowo bankster. W NKJP forma mianownika liczby pojedynczej zanotowana jest tylko jeden raz6.

Tytuł: Te wspaniałe, liberalne emerytury! – projekt CAS
Wydawca: www.forum.michalkiewicz.pl
Źródło: Forum Stanisława Michalkiewicza
Autorzy: kpawlak,
Data publikacji: 2009-03-04
Ypsilon
(…) Wycena funduszy a tym samym przyszłych spodziewanych emerytur i tych wypłacanych na bieżąco rośnie. Ale jeśli pokolenie wyżu demograficznego zaczyna przechodzić na emeryturę, to ustaje dopływ składek netto i fundusze emerytalne muszą sprzedawać swoje papiery. Ich ceny spadają, spada więc wartość funduszy i kolejne emerytury też są coraz niższe. Pomijam tu sytuację, gdy fundusz emerytalny kupuje toksyczne papierowe aktywa od powiązanej instytucji finansowej czyli mówiąc wprost gdy jakiś bankster obciąża swoimi stratami emerytów i drenuje od nich kapitał emerytalny. (…)

 

W Narodowym Korpusie Języka Polskiego znalazły się nieliczne teksty zawierające inne formy fleksyjne słowa bankster, np.:

Tytuł: Neokumunizm w Polsce!!!!!
Wydawca: Usenet
Źródło: Usenet – pl.soc.polityka
Autorzy: „boukun”, STranger, „cirrus”, jadrys, Vic, „jan paszek”, jadrys, „c…
Data publikacji: 2009-03-26
STranger
konserwator pisze:
(…) Mniej więcej tak właśnie jest. Jednak, nie odnosi się to tylko do naszego państwa. Cały świat kapitalizmu jest obecnie zdominowany i zakulisowo zarządzany przez wąską grupę oligarchów banksterów. I nie ma to nic wspólnego z komunizmem czy neokomunizmem, ale z czystym wyzyskiem niewolniczym. Niedługo na kanwie tego „kryzysu” ci ludzie stworzą tzw. bank światowy (który będzie tak samo prywatny jak rezerwa federalna USA!), a wtedy już zgarną całkowitą władzę nad całym systemem finansowym świata. Będziemy wszyscy niewolnikami zarządzani przez polityków kukły, którzy będą po cichu wykonywać polecenia i realizować dalej agendę elity bankierskiej.
Strona 10 z 13« Pierwsza...89101112...Ostatnia »