• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(46)/2021, dodano 14 marca 2022.

Czy użycie wulgaryzmów zawsze kwalifikuje się na akt oskarżenia z art. 212 KK? Rozważania o swobodzie wypowiedzi dziennikarskiej na przykładzie publikacji felietonów

Jolanta Piwowar
(inne teksty tego autora)
Tytuł: Cienias z hochsztaplerem
Wydawca: Polityka – Spółdzielnia Pracy
Źródło: Polityka nr 2556
Autorzy: Krzysztof Burnetko
Data publikacji: 2006-06-03
Bandyta, gangster, kłamca, hochsztapler – takich słów używają posłowie na określenie innych publicznych osób. Coraz więcej spraw o zniesławienie trafia przed sąd, ale wciąż trwa spór, gdzie w tej powodzi wyzwisk, kłamstw, insynuacji, która zalewa życie polityczne, kończy się wolność słowa, a zaczyna przestępstwo.
Problem nie jest nowy. Wystarczy wspomnieć symboliczne wystąpienie posła Kazimierza Świtonia, który z sejmowej trybuny wykrzyczał swego czasu najcięższy zarzut o zdradę i agenturalność wobec samego prezydenta RP Lecha Wałęsy. Teraz jednak walka na języki zaostrza się, a emocje rosną, pękają kolejne bariery poprawności. Coraz głębszy podział między III a IV RP uwidocznia się niemal u wszystkich, od publicystów po internautów. (…)

 

Tytuł: Szkoda jego głowy
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Autorzy: Paweł Smoleński; Współpraca: Wanda ­Dybalska, Joanna Piotrowska, Paweł Wujec
Data publikacji: 1993-04-30
(…) Więc dla jednych Lewandowski to łapówkarz sprzedający za psie pieniądze polskie fabryki obcemu kapitałowi. Dla innych – człowiek, który w myśleniu o gospodarce wyprzedził swój czas. Mówią o nim: znakomity fachowiec, za mądry dla tego kraju, tych związków zawodowych, tego Sejmu. Albo – kompletny ignorant, który już dawno powinien podać się do dymisji. Liberał-ekstremista lub skrajny etatysta. Bywa postrzegany jako wizjoner wcielający w życie wydumane marzenia, teoretyk prywatyzacji, hochsztapler, polityk, politykier, guru postkomunistycznej ekonomii albo niekompetentny pozer.

 

Słownik języka polskiego PWN słowo hochsztapler ­definiuje jako:

hochsztapler «oszust i aferzysta na wielką skalę».

Zacytowane z NKJP przykłady współczesnych tekstów, w których występuje słowo hochsztapler, wskazują na jego negatywne konotacje społeczne, ale trzeba też zauważyć, że to słowo dość często pojawia się w dyskursie publicznym na temat polityki oraz tych, którzy za tę politykę są odpo­wiedzialni. We współczesnej przestrzeni komunikowania społecznego łatwo znaleźć przykłady, w których słowo hochsztapler odnosi się do różnych osób publicznych − ­osoby publiczne również często używają tego słowa, np.:

a)   Polska nie zasługuje na to, by jej prezydentem był hochsztapler, kombinator, nawiedzony,

b)   bandyta, gangster, kłamca hochsztapler – posłowie używają takich słów na określenie innych publicznych osób,

c)   o jednym z polityków: teoretyk prywatyzacji, hochsztapler, polityk, politykier, guru postkomunistycznej ekonomii albo niekompetentny pozer,

d)   hochsztaplerem bywa nazywany również wykładowca na wyższej uczelni.

Strona 6 z 13« Pierwsza...45678...Ostatnia »