- Temat numeru
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 4(42)/2020, dodano 29 marca 2021.
Póki walczymy, jesteśmy zwycięzcami – czyli podsumowanie 2020 r.
9. 10.7.2020 r. nowa KRS zajęła stanowisko w przedmiocie sądowej kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa, w którym zakwestionowała prawo Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do samodzielnej kontroli konstytucyjności ustaw, także w zakresie odmówienia zastosowania art. 44 ust. 1 zd. 2 KRSU, zgodnie z którym odwołanie nie przysługuje w sprawach indywidualnych dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego.
10. 23.7.2020 r. nowa KRS wydała negatywną opinię w przedmiocie poselskich projektów ustaw – Przepisy wprowadzające ustawę o związku partnerskim i ustawy o związku partnerskim, powołując się na związanie ustawodawcy nakazem preferencyjnego traktowania heteroseksualnego małżeństwa.
11. 24.7.2020 r. nowa KRS wydała negatywną opinię w przedmiocie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest m.in. naprawienie skutków wynikających z upolitycznienia Krajowej Rady Sądownictwa i wygaszenie mandatów jej członków oraz zniesienie Izby Dyscyplinarnej.
12. 22.12.2020 r. opublikowano komunikat Przewodniczącego nowej KRS, z którego wynika, że wypowiedzi jej członków, które są przytaczane w protokołach posiedzeń komisji KRS wyrażają ich indywidualne poglądy. Była to reakcja na informacje medialne, że podczas posiedzeń komisji m.in. Jarosław Dudzicz twierdził : „Jesteśmy twarzą reformy, której jeszcze nie było. Do tej pory reforma to tylko nowi prezesi, zmiana składu KRS i nowe izby SN, które nie działają wzorowo. Potrzebna jest prawdziwa reforma, a członkowie KRS są odpowiedzialni za tę reformę, bo po to zgłosili się do tego organu, żeby współtworzyć reformę” (…) „Politycy muszą grać w otwarte karty z KRS i ujawnić cel reformy. Mówi się o reformie wymiaru sprawiedliwości, której de facto nie ma – to tylko hasło wyborcze”.
Działania członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa w 2020 r. budziły zainteresowanie opinii publicznej. Poniżej kilka przykładów:
1. 15.1.2020 r. podczas posiedzenia Senatu Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w sprawie powołania nowej KRS powiedział: „Myśmy zgłosili takich sędziów, którzy naszym zdaniem byli gotowi współdziałać w ramach reformy sądownictwa”. Do tej pory wskazywano, że sędziów do nowej KRS zgłosili sędziowie i są oni reprezentantami środowiska sędziowskiego.
2. 7.2.2020 r. na zebraniu sędziów członek nowej KRS Maciej Nawacki, podczas pełnienia obowiązków Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, podarł zgłoszony przez sędziów projekt uchwały.
3. 14.2.2020 r. po długim czasie od uprawomocnienia się wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, Kancelaria Sejmu opublikowała wykazy sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do nowej KRS. Wówczas potwierdziły się informacje, że Maciej Nawacki nie zebrał wymaganej liczby 25 podpisów. Ponadto okazało się, że członkowie tego organu udzielili sobie wzajemnie poparcia na tych listach, często wielokrotnie, a także te same grupy innych sędziów poparły kilku kandydatów do KRS.
4. 17.2.2020 r. media poinformowały opinię publiczną, że Przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur wraz z politykami obozu rządzącego uczestniczył w gali „Gazety Polskiej” i oklaskiwał nagrodzonego po raz trzeci tytułem „Człowieka Roku Gazety Polskiej” prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego.
5. 6.5.2020 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prokuratora Krajowego i Przewodniczącego nowej KRS w sprawie zamieszczania przez członka tego organu antysemickich wpisów i prowadzenia śledztwa w tej sprawie przez 4 lata.
6. 31.5.2020 r. media doniosły, że Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zamierza wykluczyć nową KRS, ponieważ nie jest niezależna od władzy politycznej, nie chroni sędziów i nie sprzeciwia się atakom na nich.
7. 10.9.2020 r. media poinformowały, że zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik postawił kolejne 12 zarzutów dyscyplinarnych Przewodniczącemu nowej KRS Leszkowi Mazurowi, który ma ich już w sumie 38.
8. 13.10.2020 r. na funkcję wiceprzewodniczącego nowej KRS został wybrany poseł Arkadiusz Mularczyk. Po raz pierwszy tę funkcję powierzono nie sędziemu, lecz politykowi.
9. 24.10.2020 r. media doniosły, że członek nowej KRS Zbigniew Łupina nie wpisał do oświadczenia majątkowego diet z KRS.
10. 5.11.2020 r. media podały, że troje członków nowej KRS – Teresa Kurcysz-Furmanik oraz sędziowie sądów rejonowych Maciej Nawacki i Zbigniew Łupina – chce awansować do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
11. 8.12.2020 r. na posiedzeniu plenarnym nowej KRS Maciej Nawacki i przedstawiciel Prezydenta RP Wiesław Johann wzajemnie podważali swoje mandaty w tym organie.
12. 17.12.2020 r. Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Evgeni Tanchev stwierdził w swojej opinii, że polska ustawa wprowadzona w celu wykluczenia możliwości poddania kontroli sądowej oceny kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego przeprowadzanej przez nową KRS, narusza unijne prawo.
13. 17.12.2020 r. media poinformowały opinię publiczną, że członkowie nowej KRS odbywali dodatkowe posiedzenia, poza posiedzeniami plenarnymi, i w związku z tym pobierali dodatkowe diety w wysokości nawet do 17 500 zł.
14. 19.12.2020 r. media opublikowały protokoły z dodatkowych posiedzeń komisji nowej KRS, które to posiedzenia odbywane zdalnie wygenerowały dodatkowy koszt 160 000 zł.
15. Media w 2020 r. informowały również o awansach i rekomendacjach nowej KRS do awansu, które dotyczyły: rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba, członka nowej KRS Dagmary Pawełczyk-Woickiej, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika, Beaty Adamczyk-Łabudy z biura rzecznika dyscyplinarnego.