- Sądy za granicą
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3-4(54)/2024, dodano 11 maja 2025.
Struktura sądownictwa w Ekwadorze
3. Rada Sądownictwa
Rada Sądownictwa jest organem zarządzającym, administracyjnym, nadzorczym i dyscyplinarnym sądownictwa. Składa się z pięciu głównych członków, z których każdy musi mieć zastępcę, wybieranych przez Radę Partycypacji Obywatelskiej i Kontroli Społecznej na sześcioletnią kadencję, z list przesłanych przez Prezesa Krajowego Trybunału Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, Obrońcę Publicznego, Władzę Wykonawczą i Zgromadzenie Narodowe. Przewodniczy jej członek wybrany z listy przesłanej przez Prezesa Trybunału Narodowego.
Struktura funkcjonalna obejmuje posiedzenie plenarne, prezydium i zarząd ogólny.
3.1. Zgromadzenie Plenarne
Jednym z głównych i być może najbardziej widocznych uprawnień Zgromadzenia Plenarnego Rady Sądownictwa jest powoływanie i ocena sędziów i współsędziów Sądu Krajowego, sędziów sądów prowincjonalnych oraz okręgowych sądów administracyjnych i podatkowych, a także sędziów pierwszego szczebla, prokuratorów prowincjonalnych, prokuratorów publicznych, prowincjonalnych obrońców publicznych i notariuszy. Innym równie ważnym i widocznym uprawnieniem jest nakładanie sankcji administracyjnej zwolnienia z pracy na pracowników sądowych, a także rozpatrywanie i orzekanie w sprawie odwołań wniesionych od sankcji dyscyplinarnych nałożonych na pracowników sądowych przez dyrektora generalnego i dyrektorów prowincjonalnych. Jest również odpowiedzialny za nakładanie sankcji zawieszenia bez wynagrodzenia, pisemnej nagany lub grzywny na sędziów i zastępców sędziów Krajowego Trybunału Sprawiedliwości. Innym ważnym uprawnieniem Zgromadzenia Plenarnego jest określanie właściwości, w ramach której będą działać izby sądów prowincjonalnych, sądy karne, sądy administracyjne i podatkowe oraz sędziowie pierwszego szczebla, z wyjątkiem właściwości ze względu na właściwość, która jest kwestią zastrzeżoną dla ustawodawcy. Wreszcie, wspominamy o uprawnieniu do ustalania i aktualizacji opłat za usługi notarialne i usługi administracyjne świadczone przez sądownictwo; tabele ekspertyz i wysokość kosztów sądowych, gdy istnieje taki wyrok, w stosunku do wydatków państwa.
3.2. Przewodniczący
Przewodniczący Rady Sądownictwa jest odpowiedzialny za zwoływanie i przewodniczenie sesjom plenarnym oraz nadzór nad przestrzeganiem uchwał. Zgodnie z COFJ ma on również prawo do zawieszenia, jako prewencyjnego środka zapobiegawczego, wykonywania funkcji sędziowskich, w tym korzystania z wynagrodzenia, na okres do 3 miesięcy, gdy uzna, że popełniono lub popełnia się poważne lub bardzo poważne naruszenia przewidziane w art. 108 i 109 tego samego kodeksu; jednak Trybunał Konstytucyjny stwierdził warunkową zgodność tego uprawnienia z konstytucją, stwierdzając, że uprawnienie to musi być wykonywane przez posiedzenie plenarne Rady Sądownictwa10.
3.3. Dyrektor Generalny
Dyrektor Generalny Rady Sądownictwa jest prawnym, sądowym i pozasądowym przedstawicielem sądownictwa. W sprawach dyscyplinarnych jest on uprawniony do nakładania sankcji dyscyplinarnych w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych bez prawa do wynagrodzenia, m.in. na sędziów sądów prowincjonalnych, sądów rejonowych ds. postępowań administracyjnych i podatkowych, sędziów pierwszego szczebla, prokuratorów, obrońców publicznych i notariuszy. Jak wspomniano powyżej, od tej decyzji przysługuje odwołanie do Zgromadzenia Plenarnego.
3.4. Dyrekcje prowincjonalne
Zgodnie z art. 261 kodeksu organicznego sądownictwa, dyrekcje prowincjonalne muszą być sprawowane przez prezesa każdego sądu prowincjonalnego wraz z delegatami określonymi przez Radę Sądownictwa; w praktyce w każdej prowincji jest jeden lub dwóch dyrektorów, w zależności od potrzeb, mianowanych przez Zgromadzenie Plenarne Rady, którzy działają niezależnie od prezesów sądów prowincjonalnych.
3.5. Forum prawników
Oprócz uprawnień już opisanych, Rada Sądownictwa jest odpowiedzialna za rejestrację prawników, znaną jako „Forum Prawników”, która jest wymogiem wykonywania zawodu. COFJ stanowi, że dyrekcje regionalne (które w praktyce nie istnieją, więc uprawnienie to jest wykonywane za pośrednictwem dyrekcji prowincjonalnych) prowadzą księgę, w której widnieją nazwiska wszystkich prawników Republiki, którzy przystąpili do Forum, są wpisywane w porządku chronologicznym, z podaniem daty uzyskania dyplomu i wydziału orzecznictwa, prawa lub nauk prawnych, który go wydał. Podobnie za system dyscyplinarny dla prawników odpowiada Rada Sądownictwa.