- Sądy za granicą
- Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3-4(54)/2024, dodano 11 maja 2025.
Struktura sądownictwa w Ekwadorze
4. Organy autonomiczne
Autonomicznymi organami sądownictwa są Prokuratura i Biuro Obrońcy Publicznego.
4.1. Prokuratura
Ten autonomiczny organ funkcji sądowniczej jest odpowiedzialny za przedprocesowe i proceduralne dochodzenie karne w sprawie przestępstw, które mogą być ścigane z urzędu, a jeśli uzna to za zasadne, musi oskarżyć domniemanych sprawców przed właściwym sędzią i promować oskarżenie na etapie uzasadnienia procesu. Prokurator Generalny jest mianowany przez Radę Partycypacji Obywatelskiej i Kontroli Społecznej, po publicznym konkursie i zasługach, i jest zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym; pełni swoją funkcję przez 6 lat i nie może być ponownie wybrany. W każdej prowincji działają prokuratorzy prowincjonalni, a w kantonach – prokuratorzy pełnomocni. Biuro Prokuratora Generalnego ma autonomię gospodarczą, finansową i administracyjną, ale mianowanie prokuratorów prowincjonalnych i prokuratorów oraz kwestie dyscyplinarne należą do kompetencji Rady Sądownictwa.
4.2. Biuro Obrony Publicznej
Jest to kolejny autonomiczny organ, którego celem jest świadczenie bezpłatnych usług prawnych osobom, które ze względu na swój stan bezbronności lub warunki ekonomiczne, społeczne lub kulturowe nie mogą skorzystać płatnych z usług obrony prawnej w celu ochrony swoich praw. Biuro Obrońcy Publicznego zapewnia bezpłatne usługi w sprawach karnych, dla ofiar przestępstw, dzieci, gwarancji więziennych, gwarancji jurysdykcyjnych, pracy, młodocianych w konflikcie z prawem, mobilności ludzi, najmu i mediacji. Funkcjonowanie Urzędu Obrony Publicznej, oprócz COFJ, jest regulowane przez ustawę organiczną Urzędu Obrony Publicznej i jej przepisy.
Podobnie jak w przypadku Prokuratora Generalnego, Obrońca Generalny jest mianowany przez Radę Partycypacji Obywatelskiej i Kontroli Społecznej i zaprzysięgany przed Zgromadzeniem Narodowym; jest mianowany na 6 lat i nie może być ponownie wybrany. W każdej prowincji działają rzecznicy praw obywatelskich, a w kantonach – obrońcy publiczni. Biuro Obrońcy Publicznego ma również autonomię gospodarczą, finansową i administracyjną, ale mianowanie prowincjonalnych obrońców publicznych i obrońców publicznych pierwszego stopnia, a także sprawy dyscyplinarne, należą do kompetencji Rady Sądownictwa.