• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3-4(54)/2024, dodano 11 maja 2025.

Doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego dla SędziegoJacka Gudowskiego

W latach 1998–2002 był ponownie członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, tym razem wybranym przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Będąc członkiem Rady miał istotny, znaczący udział w przygotowaniu projektów aktów ustrojowych sądownictwa, spełniających wymagania Konstytucji RP uchwalonej w 1997 r. – ustawy z 27.7.2001 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy z 27.7.2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy z 25.7.2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych oraz ustawy z 23.11.2002 r. o Sądzie Najwyższym.

W 2001 r. współtworzył także projekt regulaminu Sądu Najwyższego, będącego pierwszym w historii polskiego sądownictwa – i dotychczas jedynym – aktem określającym wewnętrzną organizację Sądu Najwyższego, wydanym przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów tego Sądu, a nie przez organ władzy wykonawczej.

Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych kładł podwaliny pod informatyzację Sądu Najwyższego, będąc współautorem koncepcji oraz szczegółowego projektu systemu „Supremus©”. Było to w polskim sądownictwie przedsięwzięcie pionierskie; w 2001 r. SN otrzymał w związku z tym – w kategorii instytucji państwowych – prestiżową nagrodę „Lider Informatyki”. W 2002 r. ukazał się – z jego inicjatywy, edytowany według jego koncepcji i pod jego redakcją – pierwszy numer „Izby Cywilnej”, biuletynu Sądu Najwyższego ilustrującego pracę Izby oraz dokumentującego najważniejsze wydarzenia izbowe.

W latach 2003–2015, z kilkuletnią przerwą, był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Zajmował się głównie projektami z dziedziny prawa procesowego, ale wnosił niebagatelny wkład także do projektów dotyczących prawa prywatnego, dzieląc się bogatym sędziowskim doświadczeniem oraz talentami legislacyjnymi. Współpracował z Komisją także w latach, w których nie był formalnie jej członkiem; uczestniczył wtedy w zespołach problemowych oraz przygotowywał rozmaite opracowania analityczne.

Jacek Gudowski jest autorem monografii oraz kilkudziesięciu artykułów – rozpraw, studiów i esejów – a także współautorem komentarzy, znanych, cenionych i najbardziej „wpływowych” na rynku prawniczym. Jest współtwórcą komentarza do Kodeksu postępowania cywilnego, wydawanego od ponad ćwierćwiecza pod red. Tadeusza Erecińskiego oraz komentarza do Kodeksu cywilnego, ukazującego się także od wielu lat, ale od ponad dekady pod jego własną redakcją.

Będąc współautorem, redagował również – pierwszy w historii polskiego piśmiennictwa – klasyczny komentarz do Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (współautorzy: Tadeusz Ereciński i Józef Iwulski, Warszawa 2002; 2009).

Jest także członkiem rady programowej, redaktorem naukowym i współautorem „Systemu Prawa Procesowego Cywilnego” (redaktor naczelny Tadeusz Ereciński).

W dorobku Jacka Gudowskiego osobne i szczególne miejsce zajmuje wielotomowe (12 woluminów), wydane pod marką GUDI-LEX, imponujące rozmachem i dokładnością opracowanie orzecznictwa i piśmiennictwa dotyczącego Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu cywilnego, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a także Kodeksu spółek handlowych (w tym wypadku we współpracy z Krzysztofem Strzelczykiem). Zbiór, mający cechy klasycznej bibliografii, obejmuje dziesiątki tysięcy orzeczeń Sądu Najwyższego (z lat 1917–2024) oraz tyleż pozycji piśmiennictwa (z lat 1828–2024), usystematyzowanych według artykułów poszczególnych kodeksów. Publikując ten zbiór, autor ocalił od zapomnienia i przywrócił współczesności rozproszony, nierzadko opuszczony przez naukę dorobek polskiej myśli prawniczej pochodzący z XIX w. oraz z okresu międzywojennego. To samo dotyczy orzecznictwa Sądu Najwyższego publikowanego przed wojną w licznych, trudno już dzisiaj dostępnych czasopismach prawniczych, wydawanych we wszystkich zakątkach jednoczącej się, porozbiorowej Polski. Dzieło jest aktualizowane przez autora w wersji elektronicznej, w zasobach Systemu Informacji Prawniczej „LEX”.

Od 30 lat Jacek Gudowski jest członkiem kolegium redakcyjnego renomowanego miesięcznika prawniczego „Przegląd Sądowy”, corocznie przewodnicząc sądowi konkursowemu w organizowanym przez ten miesięcznik prestiżowym konkursie na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Przez ponad dekadę był członkiem rady programowej kwartalnika „Polski Proces Cywilny”, wcześniej, przed laty, walnie wspierając ideę jego reaktywacji. Kwartalnik jest wydawany przez Towarzystwo Naukowe Procesualistów Cywilnych, którego sędzia Jacek Gudowski jest członkiem – współzałożycielem. Ponadto jako członek rady programowej towarzyszy wydawaniu Kwartalnika Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, a od wielu lat jest także członkiem Rady Naukowej „LEXa”, wspierając Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska w określaniu kierunku dalszego rozwoju tego portalu i jego funkcjonalności, ze szczególnym uwzględnieniem przydatności dla praktyki sądowej oraz przedstawicieli nauki prawa. W okresie 2002–2006 był członkiem rady naukowej Instytutu Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 2006–2009 zasiadał w radzie programowej Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, które przekształciło się w Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

W 2016 r., z inicjatywy kierownictwa Sądu Najwyższego oraz przyjaciół i współpracowników sędziego Jacka Gudowskiego, została wydana pod auspicjami Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, ofiarowana mu przez blisko stu autorów, księga jubileuszowa pt. Sine ira et studio. Księga dedykowana Sędziemu Jackowi Gudowskiemu (red. Tadeusz Ereciński, Paweł Grzegorczyk, Karol Weitz), a w 2024 r., z inicjatywy

wybitnych przedstawicieli nauki prawa procesowego cywilnego, staraniem Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, ukazał się jubileuszowy zbiór jego tekstów pt. Ars Iuridica. Rozprawy i eseje o procesie cywilnym, ustroju sądów i o sędziach (wybór i oprac. Małgorzata Stańczak).

W 2018 r. Jacek Gudowski udzielił redaktorowi Krzysztofowi Sobczakowi obszernego wywiadu, który ukazał się na rynku w książkowej formie wywiadu rzeki (Państwo prawa to niezależne sądy, Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska).

Za wybitne zasługi dla wymiaru sprawiedliwości Jacek Gudowski został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1992 r.) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002 r.), a także uhonorowano go medalem Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości – Bene Merentibus Iustitiae (2016 r.). Mimo przejścia w stan spoczynku wciąż bierze aktywny udział w działalności prawniczej, nie stroniąc od uczestnictwa w życiu naukowym. Ponadto współdziała – jako członek zespołu problemowego ds. prawa procesowego cywilnego oraz zespołu ds. nowej kodyfikacji prawa procesowego cywilnego – w pracach reaktywowanej w 2024 r. Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

Od 1974 r. jest mężem Beaty Gudowskiej, w latach 1998–2018 sędzi Sądu Najwyższego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, a w latach 2018–2020 w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jego siostra Anna jest doktorem nauk medycznych, siostra Maria chemikiem, brat Wacław profesorem fizyki jądrowej, a zmarły brat Artur był lingwistą anglistą.

Strona 2 z 1212345...10...Ostatnia »