• Temat numeru
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3-4(54)/2024, dodano 11 maja 2025.

Doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego dla SędziegoJacka Gudowskiego

Jacek Gudowski był też redaktorem i współautorem komentarza do ustaw – Prawo o ustroju sądów powszechnych i o Krajowej Radzie Sądownictwa.

W dorobku piśmienniczym Jacka Gudowskiego na szczególne podkreślenie zasługuje pięciotomowy zbiór orzecznictwa i piśmiennictwa z zakresu postępowania cywilnego, który obejmuje 12 000 pozycji bibliograficznych od 1830 r. oraz 15 000 orzeczeń. Podobne zbiory orzecznictwa i piśmiennictwa Jacek Gudowski przygotował także w zakresie prawa cywilnego materialnego (zbiór obejmujący cztery tomy) i prawa handlowego (opracowany wspólnie z sędzią K. Strzelczykiem). Łącznie zbiory te zawierają informacje o tysiącach unikatowych publikacji, często rozproszonych, niekiedy ogłaszanych w lokalnych periodykach prawniczych, niedostępnych w żadnych bazach danych i trudno dostępnych w większości bibliotek prawniczych. Jak zauważył w swojej recenzji prof. Paweł Grzegorczyk, „dzieło to – jako całość – zdumiewa rozmachem, pieczołowitością, skrupulatnością i dbałością o szczegóły. Jego unikatowy walor ujawnia się przede wszystkim w odniesieniu do piśmiennictwa i orzecznictwa pochodzącego sprzed odzyskania niepodległości i z okresu międzywojennego, których odnalezienie przy pomocy standardowych narzędzi wyszukiwawczych jest istotnie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Stanowi on pomnik polskiej jurysprudencji z okresu blisko dwóch wieków, a jego znaczenie dla polskiej kultury – nie tylko prawnej – i archiwistyki (…) trudno przecenić”.

Kończąc tę laudację chciałbym odwołać się do oceny sylwetki doktora honorowego zawartej w recenzji prof. Andrzeja Jakubeckiego, który stwierdza, że: „w jego osobie mamy do czynienia z perfekcyjnym połączeniem praktyki prawniczej i nauki. (…) Sędzia Jacek Gudowski jest bezsprzecznie człowiekiem nieprzeciętnego formatu i w pełni zasługuje na najwyższe wyróżnienie akademickie, jakie może nadać mu świat nauki”.

W świetle przedstawionych faktów nie powinno być więc żadnych wątpliwości, że wspomniane na początku wystąpienia przesłanki nadania doktoratu honoris causa zostały spełnione.

Ad multos annos Panie Sędzio!

Strona 5 z 12« Pierwsza...34567...10...Ostatnia »