• Konferencje i szkolenia
  • Artykuł pochodzi z numeru IUSTITIA 3-4(54)/2024, dodano 11 maja 2025.

Strategia SSP „Iustitia” dotyczaca działań w krótkim, średnim i długim horyzoncie czasowym

17. Zwiększenie transparentności funkcjonowania sądów

Problem:

Od lat odnotowuje się brak zrozumienia zasad funkcjonowania sądów przez polskich obywateli, co wpływa na brak społecznego zaufania do tych instytucji. Sądy rzadko publicznie informują o okresie oczekiwania na rozpoznanie sprawy (wniosku), co powoduje poczucie bezradności wśród obywateli i przyczynia się do składania skarg na przewlekłość postępowania.

Jak wskazuje NIK, żaden z mierników stosowanych przez Ministra Sprawiedliwości nie pokazywał średniego czasu trwania postępowania od dnia pierwszego zarejestrowania sprawy w ewidencji sądowej, aż do jej prawomocnego zakończenia, w sytuacji, gdy sprawa nie zakończyła się w I instancji (tj. złożona została np. apelacja). W ocenie NIK wybiórcze publikowanie wyników statystycznych sądów i wielowymiarowych analiz oraz posługiwanie się przez ministra, m.in. w trakcie konferencji prasowych danymi na wysokim poziomie zagregowania, bez objaśnień co obejmują, jaki fragment rzeczywistości sądowej przedstawiają, było działaniem nierzetelnym. Nie służyło to budowaniu zaufania do sądownictwa.

Rozwiązanie:

Stałe publikowanie danych statystycznych dotyczących sądownictwa (w zakresie m.in. obciążenia sędziów i sądów, wpływu spraw do sądu, opanowania spraw, wskaźników zaległości w poszczególnych rodzajach spraw, czasu trwania postępowań sądowych od momentu wszczęcia do prawomocnego zakończenia, danych co do stabilności orzeczeń.

Możliwa perspektywa czasowa działań: średnioterminowa.

18. Racjonalizacja obowiązków statystycznych sądów

Problem:

Jak wynika z raportu NIK, Minister Sprawiedliwości stworzył i utrzymywał system statystyki i sprawozdawczości sądowej, w którym odnotowywana była niemal każda czynność urzędowa sądów. System ten wymuszał na sądach stałe, pracochłonne działania. Przykładowo, w 2019 r. czynności związane z przygotowaniem danych do sprawozdań statystycznych na 28 obowiązujących formularzach oraz ich wypełnieniem zajęły pracownikom sądów czas równoważny 127,5 tys. godzin pracy.

Rozwiązanie:

Ograniczenie do niezbędnego minimum obowiązków statystycznych sędziów i sekretariatów sądowych; wykorzystanie informatycznych systemów statystycznych czy robotów programowych; przekierowanie kadry ministerialnej liczącej ok 1300 osób do innych zadań realnie sprzyjających poprawie funkcjonowania sądów. Zakres takich obowiązków powinien być ustalany we współpracy m.in. z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości, komisjami kodyfikacyjnymi, KSSIP.

Możliwa perspektywa czasowa działań: średnioterminowa.

Strona 9 z 12« Pierwsza...7891011...Ostatnia »