Potrzebne jest systemowe podejście do wymiaru sprawiedliwości
z sędzią Bohdanem Zdziennickim rozmawia

Łukasz Piebiak: Na II Kongresie Sędziów Polskich mówił Pan: „Aby zawód sędziego był ukoronowaniem zawodów prawniczych i stanowił misję należy stworzyć odpowiednie warunki socjalne, społeczne i finansowe dla przyszłych sędziów”. Czy ta misja, albo inaczej służba, winna być należycie opłacana, czy też osoby, które wymarzyły sobie zawód sędziego, muszą się pogodzić ztym, że sędzia nie może dużo zarabiać?

[hidepost=1]

Bohdan Zdziennicki: Z całą pewnością środowisko sędziowskie nie jest należycie wynagradzane. Konstytucja wyraźnie stanowi, że sędzia powinien zarabiać godnie, a tak nie jest. Problemem jest jednak odczytanie, co to sformułowanie konkretnie oznacza. Uważam, że racje należy wyważyć i mieć na uwadze realia finansowe, czyli to, że Polska nie jest jeszcze bogatym krajem. Stwierdzenie, czy wynagrodzenia sędziów są odpowiednie, musi zawsze zależeć od punktu odniesienia, czyli od tego, z kim się sędziego porównuje. W porównaniu np. zpolicjantem, który przecież wykonuje niebezpieczną pracę, wynagrodzenie sędziego wydaje się atrakcyjne. Jeżeli jednak porówna się rodzaj i wagę pracy np. sędziego inotariusza to okaże się, że sędzia zarabia zdecydowanie za mało. Naturalne jest, że sędziowie porównują swoje wynagrodzenia do dochodów przedstawicieli innych zawodów prawniczych iskoro efekt tego porównania jest dla nich bardzo niekorzystny, to powinni swoich racji dochodzić w ramach obowiązującego porządku konstytucyjnego i ustawodawczego.

Ł.P.: Czy mogę zatem uznać, że podtrzymuje Pan i uznaje za nadal aktualny swój pogląd wyrażony wzdaniu odrębnym do dotyczącego wynagrodzeń sędziowskich wyroku TK z 18.2.2004 r. (K 12/03, Dz.U Nr 34/2004, poz. 304), z którego to uzasadnienia pochodzi cytat: „Warto tu też przypomnieć, że według opublikowanej niedawno instrukcji z 2.6.1947 r. przygotowanej przez KGB dla ambasady radzieckiej (Jacek Julian Jadacki, Myśli owychowaniu ­narodu, Odra Nr 4/2002, s. 11 i n.) zalecane było doprowadzenie do tego, aby pracownicy polskiego wymiaru sprawiedliwości otrzymywali niskie pobory (pkt 9 Instrukcji). Takie zalecenie było więc dziełem przeciwników suwerennego Państwa Polskiego, którego jednym znajważniejszych atrybutów były niezależne sądy i niezawiśli sędziowie”?

B.Z.: To jedno z moich 28 zdań odrębnych wTrybunale, przy czym pragnę podkreślić, że decyzja onapisaniu zdania odrębnego jest zawsze trudna, gdyż jest to zawsze odstępstwo od zasady lojalności sędziowskiej izasady pracy zespołowej przy orzekaniu wTrybunale Konstytucyjnym. Każdy sędzia rozważnie powinien korzystać z tej możliwości, ale niekiedy musi pogląd odrębny od poglądu większości wygłosić, gdy „dojdzie do ściany” i akceptacja poglądu większości nie jest możliwa w ramach jego sumienia. Odpowiadając na pytanie wprost: tak, uważam że wynagrodzenia sędziowskie są zbyt niskie ipowinny być (choćby stopniowo) podwyższane. Oczywiście bycie sędzią to nie jest wykonywanie zawodu komercyjnego ijeżeli ktoś chce zarabiać naprawdę duże pieniądze, powinien wybrać inny zawód prawniczy, zawód nastawiony na dochody. Należy zresztą mieć na uwadze i to, że nie wszyscy przedstawiciele tych innych zawodów prawniczych uzyskują dochody wyższe niż sędziowskie – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach stanowisko i pensja sędziego jest uważana za bardzo atrakcyjną. Chciałbym jednak zaznaczyć, że dopóki Konstytucja wprost zakazuje przynależności sędziów do związków zawodowych, nie można zaakceptować sytuacji, w której sędziowie zachowywaliby się jak związkowcy, a organizacje sędziowskie przekształciłyby się w quasi-związki zawodowe. Teoretycznie można by zmienić Konstytucję, aby tego rodzaju działalność dopuścić, ale jestem przekonany, że rozwiązania francuskie, które sankcjonują związki zawodowe w wymiarze sprawiedliwości, nie są właściwe. Stąd, w pełni rozumiejąc ipodzielając postulaty środowiska sędziowskiego, krytycznie odnoszę się do form ich realizacji w postaci akcji protestacyjnych. Uważam, że właściwa jest droga dialogu iwspółpracy – przekonywania rządu osłuszności tych postulatów, stałe prowadzenie dyskursu państwowo-prawnego. Chciałbym też zwrócić uwagę na to, że samo podwyższenie wynagrodzeń sędziowskich nie uzdrowi sytuacji w wymiarze sprawiedliwości – tu potrzebna jest kompleksowa zmiana. Znam doświadczenia słowackie, gdzie kilka lat temu bardzo podwyższono wynagrodzenia sędziów, ajak na razie nie poprawiło to kondycji tamtejszego sądownictwa – jedyna zmiana, jaką dotychczas zaobserwowano, to taka, że teraz praktycznie wszyscy prawnicy chcą zostać sędziami, ale dotychczasowe problemy, np. przewlekłość postępowań, pozostały. Być może w dłuższej perspektywie to się zmieni.

Ł.P.: Jaka, w Pańskiej ocenie, powinna być droga do objęcia urzędu sędziego?

B.Z.: Problem jest skomplikowany. Na świecie istnieją różne systemy rekrutacji do tej służby. Wmojej ocenie zacząć należy od tego, że zawód sędziego powinien być ukoronowaniem pracy prawnika. Mówię to w tym znaczeniu, że prawo do sądu jest jednym z najważniejszych praw konstytucyjnych, a tym samym wszystkie inne zawody prawnicze pełnią w stosunku do władzy sądowniczej rolę pomocniczą. Zatem w trosce ointeres społeczeństwa należy do służby sędziowskiej rekrutować najlepszych prawników. Powinni do niego trafiać ludzie nie tylko będący znakomitymi profesjonalistami w dziedzinie prawa, ale również rozumiejący świat, których cechuje prawość iodwaga pozwalające oprzeć się zewnętrznym naciskom. Muszą też mieć odpowiednie doświadczenie życiowe. Myślę, że należałoby przeprowadzać na każde wolne stanowisko sędziowskie parostopniową selekcję, by wybrać najlepszego z najlepszych. Wyobrażam to sobie np. tak, że korporacje zawodowe i środowiska naukowe tworzyłyby listę ewentualnych kandydatów, następnie specjalna komisja składająca się np. z przedstawicieli: zawodów prawniczych, Prezydenta RP, świata nauki i obywateli cieszących się najwyższym szacunkiem społecznym – dokonywałaby wyboru. Oczywiście aktualnie jest to niemożliwe nie tylko z tego powodu, że obowiązujące przepisy przewidują zupełnie inny model (przepisy można zmienić), ale bardziej istotne jest to, że przeprowadzenie takiej procedury mogłoby mieć sens tylko wtedy, gdyby stworzono odpowiednie warunki ekonomiczne iorganizacyjne – tak, by to rzeczywiście najlepsi stawali do tego konkursu.

Jak już wspominałem, wynagrodzenie, zamiast na szczycie piramidy zawodów prawniczych, sytuuje sędziów u jej podstawy, a sędzia często pozbawiony jest podstawowej obsługi techniczno-organizacyjnej, podczas gdy wwielu krajach zachodnioeuropejskich kilkanaście osób (asystenci, pracownicy techniczni i doradczy) obsługuje jednego sędziego. Wreszcie względy prestiżowe wsytuacji, gdy winą za wszystkie niedomagania wymiaru sprawiedliwości obarcza się sędziów, nie zachęcają do wykonywania tego trudnego i częstokroć niewdzięcznego zawodu. Niestety, nie widzę woli, by realne zmiany w tym kierunku przeprowadzić.

[/hidepost]

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Ważne pytania | Skomentuj

Niepoważna ankieta

W dniu 2.2.2011 r. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się ankieta pt. „Czy jesteś za oce-nami okresowymi sędziów” z możliwymi odpowiedziami: tak, nie, nie mam zdania (domyślnie zaznaczona była odpo-wiedź na „tak”). Początkowo, zaraz po uruchomieniu ankiety, przeważały odpowiedzi na „tak”. Potem gwałtownie zaczęła wzrastać liczba głosów z odpowiedziami na „nie” i gdy te głosy przeważyły, ankietę usunięto ze strony Ministerstwa. Gdy sprawą zainteresowali się dziennikarze, rzecznik prasowy Ministerstwa wyjaśniała, że ankietę zaatakowali hakerzy i „dosypali” głosów na „nie”. Kilka dni później ankieta powróciła i ostatecznie zakończyła się rezultatem 52,02% głosów na „tak”, 47,61% głosów na „nie” (oddano po kilka tysięcy głosów). Dotarły do nas głosy wielu sędziów oburzonych faktem, że tak istotna ustrojowa kwestia poddawana jest tego rodzaju niewiarygodnym konsultacjom. Idąc za ciosem podpowiadamy: ankieta wśród osadzonych zapewniłaby większą przewagę głosów na „tak”, bo ten wynik uznajemy za porażkę Ministerstwa.

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Sprawy bieżące | Skomentuj

Wspólne stanowisko

Dnia 7.1.2011 r. na zaproszenie SSP „Iustitia” wspólnie obradowało siedem organizacji prawniczych: Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce, Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej, Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „Ad Vocem”, Stowarzyszenie „Komitet Obrony Prokuratorów”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów). Tematem rozmów była koordynacja wspólnych działań zmierzających do poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz wspólne stanowisko w przedmiocie rządowego projektu zmian PrUSP. Owocem obrad jest wspólne oświadczenie, które zostało rozesłane do mediów i które jest dostępne na: http://www.iustitia.pl/content/view/662/257

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Sprawy bieżące | Skomentuj

Projekt PrUSP w Sejmie

W dniu 11.1.2011 r. w Sejmie RP odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy o zmia-nie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych1. Wszyscy uczestnicy wskazywali na wady projektu, a „Iustitię” reprezentowało kilkudziesięciu sędziów z całej Polski. Pełna relacja jest dostępna na: www.sedziowie.tv.
Komisja zdecydowała o skierowaniu projektu do Podkomisji pod przewodnictwem posła Jerzego Kozdronia. Posiedzenie podkomisji odbyło się w dniu 3.3.2011 r. Niestety, nie uwzględniono naszego wniosku o umożliwienie rejestrowania przebiegu obrad, a więc nie możemy udostępnić nagrania, a szkoda, bo widok przedstawicieli sędziów stłoczonych w małej salce idealnie obrazuje, jak bardzo wyobrażenia sędziów o wadze władzy sądowniczej rozmijają się z rzeczywisto-ścią. Podkomisja zobowiązała do złożenia pisemnego stanowiska w przedmiocie projektu, co „Iustitia” uczyni. Minister Sprawiedliwości, jak też posłowie, nie zgłosili zapowiadanych przez Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego propozycji zmian w projekcie, które miały m.in. radykalnie zmienić system ocen.


1 Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw z 25.11.2010 r., druk sejmowy nr 3655, dostępny na: www.sejm.gov.pl.

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Sprawy bieżące | Skomentuj

Samorząd sędziowski apeluje o Okrągły Stół

Wzmaga się sprzeciw samorządu sędziowskiego przeciwko rządowemu projektowi zmian PrUSP1. Uchwały wzywają-ce do zwołania Okrągłego Stołu Sądownictwa podejmują kolejne zgromadzenia sędziów. W ciągu kilku miesięcy uchwały takie podjęło już 28 zgromadzeń (w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łomży, Olsztynie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Poznaniu, Radomiu, Słupsku, Szczecinie, Świdnicy, Tarnowie, Toruniu, Warszawie, Włocławku, Wrocławiu, Zamościu, Zielonej Górze). W uchwale zgromadzenia ogólnego sędziów okręgu w Białymstoku zawarto postulat zwołania Nadzwyczajnego Zebrania Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów. Uchwały zgromadzeń są dostępne na: http://www.iustitia.pl/content/blogcategory/23/74


1 Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw z 25.11.2010 r., druk sejmowy nr 3655, dostępny na: www.sejm.gov.pl.

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Sprawy bieżące | Skomentuj

XVI Zebranie Delegatów

W dniach 4–6.3.2011 r. w Zegrzu odbyło się XVI Sprawozdawcze Zebranie Delegatów SSP „Iustitia”. Gośćmi zebra-nia byli: pierwsza prezes „Iustitii” sędzia Maria Teresa Romer i wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownic¬twa sędzia Roman Kęska, do którego delegaci mieli wiele pytań. W związku z rezygnacją sędzi Barbary Nowackiej z pełnienia funk-cji w zarządzie, wybrano nowego członka zarządu – SSR Tomasza Marczyńskiego z SR w Bełchatowie. Z uwagi na to, że dotychczas pełnił on funkcję członka Komisji Rewizyjnej zaszła również konieczność wyboru nowego członka tej Komisji i na tę funkcję powołano SSR Bartłomieja Starostę z SR w Sulęcinie (wyboru tego dokonano w „podwójnym” głosowaniu, gdyż w pierwszym głosowaniu delegaci oddali po tyle samo głosów na dwóch kandydujących na to miejsce sędziów). Ponadto, Zebranie uchwaliło zmiany w statucie usprawniające funkcjonowanie stowarzyszenia, udzieliło absolutorium wszystkim członkom zarządu i zatwierdziło sprawozdanie finansowe. Podjęto również uchwałę programową, w sprawie Okrągłego Stołu dla Wymiaru Sprawiedliwości, w sprawie limitów obciążenia sędziów i w sprawie raportu o stanie kadry sędziowskiej. Już wkrótce dostępna będzie również relacja wideo z zebrania, za której przygotowanie odpowiada Zespół Informacyjny. Uchwały programową i w sprawie limitów obciążenia zamieszczamy na następnej stronie, a pozostałe uchwały Zebrania dostępne są na: http://www.iustitia.pl/content/blogcategory/23/74

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Sprawy bieżące | Skomentuj

Uchwała programowa nr 4/2011 XVI Sprawozdawczego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia”

Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” zobowiązuje Zarząd Stowarzyszenia do kontynuowania w imieniu Stowarzyszenia działań mających na celu zapewnienie sądom należnej im pozycji ustrojowej. Ponawiając postulaty w tym zakresie określone po raz pierwszy w uchwale XII Wyborczego Zebrania Delegatów z 25.10.2008 r. w sprawie niezależności sądów i niezawisłości sędziów Stowarzyszenie domaga się:

  1. całkowitego uniezależnienia sądów od decyzji podejmowanych przez polityka, jakim jest Minister Sprawiedliwości, poprzez powierzenie nadzoru administracyjnego nad sądami i nadzoru służbowego nad sędziami Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego;
  2. wyodrębnienia budżetowego sądów powszechnych na wzór rozwiązań dotyczących Sądu Najwyższego oraz sądów administracyjnych;
  3. przywrócenia sądownictwu atrybutów samorządności poprzez zwiększenie uprawnień samorządu oraz zapewnienie sędziom sądów wszystkich szczebli udziału w samorządzie sędziowskim.

Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” podtrzymuje także postulaty wprowadzenia regulacji prawnych gwarantujących sędziom możliwość pełnienia służby w sposób i w warunkach pozwalających na należyte wypełnianie nałożonych na nich obowiązków. Jednocześnie wskazuje, iż postulaty te zmierzają do ukształtowania warunków pracy sędziów w sposób zbieżny z wytycznymi zawartymi w Rekomendacji CM/Rec (2010) 12 Komitetu Ministrów Rady Europy z 17.11.2010 r., i składają się na nie w szczególności żądania:

  1. jednoznacznego uregulowania zakresu nadzoru administracyjnego nad sądami, w sposób gwarantujący zachowanie niezawisłości sędziowskiej przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznych i obiektywnych sposobów kontroli jego wykonywania, jako gwarancji niezawisłości sędziego w ramach określonych w pkt. 22 Rekomendacji;
  2. kompleksowego uregulowania modelu kariery zawodowej sędziego, w tym wprowadzenia jasnych, czytelnych, obiektywnych i jednolitych kryteriów awansu, oraz powoływania na stanowiska funkcyjne w sądach, zgodnie z zaleceniami zawartymi w pkt. 44 Rekomendacji;
  3. ograniczenia obciążenia sędziów obowiązkami służbowymi w taki sposób, aby wymiar nakładanych na nich zadań każdorazowo umożliwiał ich wykonanie w czasie nieprzekraczającym 40 godzin tygodniowo i przy wypełnieniu obowiązków wymienionych w punktach 59–65 Rekomendacji;
  4. zapewnienia sędziom i pracownikom administracyjnym sądów godnych warunków pracy, adekwatnych środków finansowych i technicznych pozwalających na prawidłowe wykonywanie swych obowiązków, zgodnie z pkt 33–35 Rekomendacji;
  5. podjęcia prac nad regulacją immunitetu cywilnego sędziów, zgodnie z zaleceniami zawartymi w pkt. 66 i 67 Rekomendacji;
  6. ograniczenia zakresu kognicji sądów i powierzenia innym organom rozstrzygania spraw, które zgodnie ze standardami konstytucyjnymi mogłyby być rozpoznawane przez te organy, a także zwolnienia sędziów z obowiązku podejmowania czynności niezwiązanych bezpośrednio z wymiarem sprawiedliwości, zgodnie z zaleceniami zawartymi w pkt. 33 Rekomendacji;
  7. zmiany systemu wynagradzania sędziów w sposób gwarantujący realizację zaleceń zawartych w pkt 53–55 Rekomendacji, przy ustaleniu jego wysokości na poziomie uwzględniającym wytyczne zawarte w art. 178 ust. 2 Konstytucji RP, ze wskazaniem, by miesięczne wynagrodzenie sędziego sądu rejonowego nie było niższe niż czterokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zebranie Delegatów upoważnia Zarząd do wyboru form i kierunków działań mających na celu realizację postulatów Stowarzyszenia, nie wykluczając ogłoszenia akcji protestacyjnej. Apeluje do wszystkich sędziów o poparcie inicjatyw Stowarzyszenia, popularyzację jego postulatów i opinii oraz o współpracę przy dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu.

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Sprawy bieżące | Skomentuj

„Iustitia” na Facebooku

SSP „Iustitia” uruchomiła swój profil na Facebooku – jest on dostępny na: www.facebook.com/sedziowie. Liczymy na to, że będzie to jeden z kanałów bezpośredniej komunikacji z sędziami oraz opinią publiczną. Za wpisy na profilu odpowiada zespół sędziów współpracujących z rzecznikiem prasowym Iustitii.

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Sprawy bieżące | Skomentuj

Uchwała nr 6/2011 XVI Sprawozdawczego Zebrania Delegatów

Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” domaga się niezwłocznego ustalenia limitów obcią-żenia sędziów obowiązkami orzeczniczymi.
Z roku na rok rośnie liczba spraw wpływających do sądów, a wraz z tym rośnie wymiar zadań nakładanych na sędziów. Istnieje jednak granica, do której można zwiększać ilość obowiązków nakładanych na sędziego bez uszczerbku dla praw obywateli oczekujących rzetelnego i niezwłocznego rozpoznania swych spraw. Granicę tę wyznacza czas, który sędzia musi przeznaczyć na analizę każdej sprawy, rozważenie stanowisk stron, przygotowanie rozstrzygnięcia, a także na konieczne doszkalanie i doskonalenie zawodowe, śledzenie zmian prawa i stanowisk doktryny i judykatury.
Domagamy się wprowadzenia rozsądnego limitu spraw powierzanych do rozpoznania każdemu sędziemu, tak, by wymiar nakładanych na niego zadań umożliwiał ich wykonanie w czasie nieprzekraczającym 40 godzin tygodniowo, bez konieczności dokonywania wyboru pomiędzy jakością i ilością wydanych orzeczeń. Dziś w bardzo wielu sądach w kraju liczba spraw powierzanych do rozpoznania poszczególnym sędziom przekroczyła ową granicę, a sędziowie w nich orzekający postawieni zostali przed koniecznością podjęcia decyzji, czy poświęcić szybkość postępowania dla jakości orzeczeń, czy też jakość orzeczeń dla szybkości postępowania. Stawianie sędziów w sytuacji, w której zmuszeni są oni do podejmowania takich decyzji, świadczy o poważnej wadzie systemowej polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Sprawy bieżące | Skomentuj

Uchwała nr 7/2011 XVI Sprawozdawczego Zebrania Delegatów

Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” zwraca się do Krajowej Rady Sądownictwa o sporzą-dzenie raportu o stanie kadry sędziowskiej, a tym samym wypełnienie obowiązku wynikającego z art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z 27.7.2001 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 100, poz. 1082 ze zm.).

Opublikowano IUSTITIA 2(4)/2011, Sprawy bieżące | Skomentuj